Pecina se osobně sešel s Babišem, jehož žádost prověřuje antimonopolní úřad

Praha - Pochyby o nestranosti šéfa antiminopolního úřadu Martina Peciny vyvolala jeho schůzka s průmyslovým a zemědělským magnátem Andrejem Babišem. Česká televize má k dispozici záběry ze setkání mezi čtyřma očima, které se neodehrálo v kanceláři ani jednoho z nich. Přitom Pecinovi lidé právě prověřují Babišovu žádost o další rozšíření jeho impéria. Nestandardní místo pro podobná jednání jsou podle oslovených právníků minimálně etickým problémem.

Tajná kamera zachycuje schůzku dvou mužů, která se konala na konci května v autocentru Mercedes Forum na pražském Chodově. Po přiblížení lze zjistit, že jedním z nich je předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina a druhým šéf průmyslového gigantu Agrofert Andrej Babiš. 

Pro Pecinu nic podivného, odborníci se nad tím pozastavují

„Já se tak setkávám úplně s každým, kdo chce. Takže když se se mnou chce setkat pan Babiš, tak se setkám s panem Babišem. Když se se mnou chce setkat třeba šéf nějaké stavební firmy, která u nás vede správní řízení, tak se setkám s šéfem té firmy,“ komentoval schůzku pro ČT Pecina.

Podle odborníků ale podobné schůzky šéfa antimonopolu a nejmocnějšího muže českého zemědělství nejsou úplně normální. Za velmi závažný problém takové schůzky považuje Oldřich Kužílek. Rovněž ústavní právník Vladimír Balaš se pozastavuje nad takovou praxí: „Taková utajená schůzka nepochybně velmi výrazně znevěrohodňuje celý úřad. Pakliže se to neodehrává oficiálně v budově úřadu, tak si myslím, že to je v rozporu dokonce i s nějakými zásadami etiky.“ Také podle velkých firem, kterými se Pecinův úřad zabývá, nejsou podobná jednání běžná.

Na schůzce se mělo mluvit o připravované fúzi Babišova holdingu Agrofert se společností První žatecká. Podle odhadů se jedná o obchod za necelou miliardu. Podniky, které Babiš nakupuje, mohou podle agrárního analytika Petra Havla sloužit buď jako zdroj suroviny pro následné zpracování v Babišových provozech nebo v tomto případě jako skladovací kapacita pro surovinu a samozřejmě jde i o nákup půdy.

Řízení v této věci se táhne již od ledna, na což si prý chtěl podnikatel Pecinovi osobně postěžovat. Pecina k tomu podotkl, že jeho samotného mrzí, že věc trvá tak dlouho, nicméně je problém, aby do věci zasahoval. „Já jsem mu řekl, že je problém s tím, abych já do toho zasahoval, protože já jsem druhý stupeň,“ komentoval věc pro ČT Pecina.

Podle zákona předseda úřadu nesmí svým jednáním narušovat nezávislost a nestrannost úřadu. Stejná pravidla platí i pro všechny jeho podřízené. „Konstituování předsedy antimonopolního úřadu je speciálně v zákoně popsáno tak, že je zdůrazněna otázka nestrannosti a péče o to, aby na úřad nepadlo jakékoli podezření,“ popisuje funkci předsedy Oldřich Kužílek.

Schůzka zde na pražském Chodově nebyla jediná. Pecina přiznal, že s Babišem se setkával opakovaně. V Praze nemá kancelář, a proto prý zvolil autocentrum poblíž dálnice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 5 mminutami

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
před 22 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 35 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 16 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 18 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...