Opel chce montovat auta v Rusku

Soči - Levnější automobily německého Opelu budou v budoucnu sjíždět z montážních linek v Rusku. Uvedl to šéf ruské banky Sberbank German Gref. Sberbank spolu s kanadským výrobcem součástek Magna získala tento měsíc majoritu v německé automobilce. Podle Grefa by Opel mohl v Rusku spolupracovat v dodávkách součástek s ruskou automobilkou AvtoVAZ.

Gref uvedl, že Opel by mohl začít montovat svůj model Astra v továrně General Motors v Petrohradě. Šéf Magny by měl podle něj příští týden navštívit Rusko a jednat o výrobě Opelu v zemi, včetně možnosti výstavby nových továren. Podle Grefa by Opel měl investovat v Rusku v první fázi 170 milionů eur, později by mohla investice stoupnout až na 600 milionů.

Gref zároveň nevyloučil spolupráci s ruskou automobilkou AvtoVAZ, která nedávno oznámila propuštění několika tisíc zaměstnanců. „Spolupráce je možná. Máme velký zájem o stabilizaci situace v AvtoVAZu, protože je to náš velký klient,“ řekl Gref novinářům. Ve firmě AvtoVAZ vlastní 25procentní podíl francouzský Renault.

Ruský automobilový trh patřil mezi nejrychleji rostoucí na světě, v letošním roce se však propadl o 50 procent. To se dotklo místních automobilek AvtoVAZ i GAZ. GAZ, který vyrábí automobily pod značkou Lada, přitom už dříve vyjádřil zájem o partnerství s Magnou a Sberbank při převzetí Opelu.