„Omlouváme se, benzin došel,“ hlásí po hurikánu americké pumpy

New York – Spojené státy se pomalu vzpamatovávají z přechodu hurikánu Sandy, který ochromil východní pobřeží. V ohrožení života už lidé nejsou, na mnoha místech ale třeba dochází benzin. Narazit na čerpací stanici, která ještě má pohonné hmoty, je v nejvíc zasaženém New Yorku nebo státě New Jersey problém. U takových pump se navíc tvoří několikahodinové fronty. Mezi lidmi vznikají roztržky, proto pumpy často hlídají policisté.

Lidé jsou často bez elektřiny, benzin potřebují do generátorů

Více než polovina čerpacích stanic v New Yorku, New Jersey i Connecticutu zůstává zavřená. Lidé přitom benzin nepotřebují jen do automobilů, ale i do generátorů, které jsou pro mnoho z nich kvůli rozsáhlým výpadkům jedinou cestou k elektřině.   

„Omlouváme se, ale benzin nemáme,“ stojí například podle deníku The New York Times na jedné čerpací stanici v městské části Queens v New Yorku. Jinde zase vjezd do pumpy blokují nákladní auta.   

Benzinka zapadaná sněhem po přechodu Sandy
Zdroj: ČT24/ISIFA

Na pumpách roste napětí, hlídá je policie

Na čerpací stanice v postižených oblastech byli posláni policisté, kteří mají za úkol dohlížet na pořádek. Mezi lidmi čekajícími v dlouhých frontách totiž vzrůstá napětí, které se na mnoha místech změnilo v otevřenou konfrontaci, píše server Foxnews.com. „Nemám žádné světlo a potřebuji benzin do svého generátoru,“ prohlásil jeden ze zákazníků.

Obyvatelé jihovýchodního Connecticutu zase třeba jeli více než hodinu na sever, než nalezli funkční stanice.

Dopravní situace v New Yorku je nadále napjatá, přestože ve městě částečně obnovilo provoz metro. Na Manhattan, kde mnoho lidí pracuje, se ale často lze dopravit jen automobilem nebo některým z přeplněných autobusů. 

Radnice navíc zavedla omezení, podle kterého na Manhattan smějí vozy, v nichž sedí nejméně tři lidé. Nařízení platilo od rána, před některými mosty se proto předtím tvořily fronty aut, jejichž řidiči se do města snažili proklouznout ještě předtím, než začne opatření platit.

Sandy, která se tento týden prohnala východem země, si ve Spojených státech vyžádala přes 80 životů a napáchala nezměrné škody. Statisíce lidí na delší dobu připravila o elektřinu a zkomplikovala dopravu. Před USA bouře zpustošila i karibskou oblast.

Čerpací stanice v USA
Zdroj: ČTK/AP/John Minchillo