O smlouvách k veřejným zakázkám nad půl milionu budeme vědět vše

Praha – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se znovu pokouší vyhnat korupci ze zadávání veřejných zakázek. Návrh, který dnes ministerstvo předložilo, například požaduje, aby zadavatelé zakázek zveřejňovali všechny smlouvy nad půl milionu korun včetně dodatků. Pokud se navíc do soutěže o zakázku nepřihlásí alespoň tři firmy, bude muset zadavatel soutěž zrušit. Změny mají být součástí novely zákona o veřejných zakázkách.

Novela také navrhuje snížení limitů pro zakázky malého rozsahu na jednotný limit jeden milion korun. Aktuální limit činí u dodávek či služeb dva miliony, u stavebních prací šest milionů korun. Limity znamenají to, že u zakázek pod nimi nemusí úřady vypisovat výběrová řízení. O těchto opatřeních se však teprve bude diskutovat. Snížení limitů si totiž podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) vyžádá personální posílení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Novela korupci zastavit nemusí 

Jaroslav Tauchman z libereckého sdružení Čmelák, které se dlouhodobě věnuje sledování korupce:

„Politika a podnikatelské prostředí jsou v některých místech natolik srostlé, že to prakticky likviduje celou ekonomiku měst, což je příklad Liberce. Pokud tam nebude vůle uvést novou normu do praxe, zůstane vše při starém.“

Legislativní změny však nutně vymýcení korupce neznamenají. „Transparentnost ve veřejném zadávání sama o sobě skutečně ten problém nevyřeší,“ potvrzuje Jankovský. Podle ministra však jde jen o jednu složku. Další opatření to však mohou vyvážit. Jde například o systém tvorby vlastní zadávací dokumentace. „Velice omezeny (budou) možnosti pomocí kvalifikačních požadavků – tu zakázku přizpůsobit tak, aby byla ušitá na míru jednoho dodavatele,“ tvrdí Jankovský. Kvalifikační požadavky navíc bude nutné odůvodnit a toto odůvodnění zveřejnit.

Ministerstvo chce také zavést kategorii takzvaných významných smluv. Zatím navrhuje finanční limit na 300 milionů korun. Úřady budou mít v jejich případě ještě přísnější povinnosti, smlouvy bude schvalovat vláda či zastupitelstva. Jankovský chce také zřídit takzvaný panel expertů. Vedlo by ho MMR a skládal by se z odborníků na jednotlivé oblasti veřejných zakázek. Z členů panelu by byli losováni členové hodnoticích komisí u významných zakázek.

K novele se bude moci na stránkách MMR vyjádřit i veřejnost

Návrh novely ministerstvo zveřejní na svých webových stránkách do 10. února, aby se k němu mohla vyjádřit i veřejnost. Následně má putovat do meziresortního připomínkového řízení. „Na začátku března budu chtít od vlády vyjádření, že je návrh v pořádku a že na jeho realizaci vyčlení prostředky,“ řekl dnes Jankovský v Senátu. Dodatečné náklady si podle něj vyžádá například personální posílení antimonopolního úřadu, peníze navíc bude potřebovat například i chod panelu expertů.  

Roční objem veřejných zakázek se v Česku pohybuje kolem 600 miliard korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoSdílená dálniční známka není priorita, říká ministr dopravy

Vládní koalice se pře kvůli zavádění takzvané flotilové, tedy sdílené, dálniční známky, kterou kabinet slíbil v programovém prohlášení. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) uvedl, že to teď nejde kvůli legislativě a technickým možnostem. „Já si myslím, že tady to není absolutní priorita,“ řekl v rozhovoru pro Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Zástupci hnutí ANO by ale sdílení chtěli zavést už od příštího roku. Opozice takovou možnost kritizuje.
před 14 hhodinami

VideoPropagace jádra se změní, řekl nástupce Drábové Kochánek

Propagace jaderné energetiky se změní a komunikace už nebude vázána na jednu osobu. V Interview ČT24 to uvedl nový ředitel Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Štěpán Kochánek. Zasadit se chce o to, aby udržel dosavadní dobrou globální pověst této instituce. Moderátor Jiří Václavek s Kochánkem hovořil také o odkazu jeho zesnulé předchůdkyně Dany Drábové, změně přístupu Evropské komise k jádru či dostavbě Dukovan.
před 20 hhodinami

Platformy odmítají dopady stávky kurýrů, ti naopak hlásí problémy z menších měst

Páteční stávka kurýrů za lepší pracovní podmínky podle Woltu a foodory nemá vliv na doručování objednávek. Podle šéfa foodory Adama Kolesy se k rozvozu nepřipojilo méně než jedno procento kurýrů, připouští ale mírná zpoždění doručování. Fungování Woltu je podle mluvčího Tomáše Kubíka bez výkyvů. Stávky se účastní i kurýři pro Bolt Food. Podle organizátorů akce má ale akce výrazný dopad především v menších městech.
13. 3. 2026

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zpomalil v celoročním přepočtu na 0,7 procenta z tempa 4,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to ze zpřesněné zprávy, kterou zveřejnili statistici tamního ministerstva práce. Ve srovnání s prvním odhadem zveřejněným v únoru je růst hrubého domácího produktu (HDP) poloviční.
13. 3. 2026

USA povolily dočasně nakupovat ruskou ropu. Evropa nesouhlasí

Spojené státy v noci na pátek dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Evropští politici dávají najevo nesouhlas, protože podle nich pomůže Rusku s válkou proti Ukrajině. Cena ropy však i nadále pokračuje v růstu. CNN uvedla, že Bílý dům nepočítal s možností, že Írán uzavře Hormuzský průliv.
13. 3. 2026Aktualizováno13. 3. 2026

Vláda chce do roka digitalizaci všech služeb státu

Vládní koalice plánuje do roka digitalizovat všechny služby státu, aby dostála požadavkům zákona o právu na digitální služby. Na konferenci Digitální Česko 2026 to uvedl náměstek ministra vnitra Lukáš Klučka. Harmonogram minulého kabinetu s digitalizací některých agend počítal až v roce 2029.
13. 3. 2026

VideoSedmihradské chybí vládní návrhy reforem. Dle Vondráčka se kabinet snaží oživit ekonomiku

„Dnes má státní rozpočet mandatorní výdaje kolem 93 procent. Vláda zatím nijak nekomentovala reformy, které by výdaje umožnily snížit,“ domnívá se poslankyně Lucie Sedmihradská (STAN), podle níž Starostům od kabinetu chybí návrhy komplexních reforem, bez nichž se výdaje snížit nepodaří. „My přicházíme zejména s tím, co by mělo oživit ekonomiku, což přinese větší příjmy pro státní rozpočet. To znamená stavební zákon, zrušení poplatků za obnovitelné zdroje (…) a částečně můžeme ušetřit i díky tomu, že tady bude flexibilnější služební zákon a že i na provozu státu budeme schopni fungovat efektivněji,“ reagoval poslanec Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou debatovali Vondráček se Sedmihradskou také o Národní rozpočtové radě, skupině ČEZ či výdajích na obranu.
13. 3. 2026

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 40,5 miliardy korun, což je o 14,5 procenta více než před měsícem a o 59 procent více ve srovnání s loňským únorem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o desetinu na 29,7 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,46 procenta z lednových 4,48 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
13. 3. 2026
Načítání...