Německo snížilo podporu pro solární energii

Berlín - Horní komora německého parlamentu dnes podle očekávání schválila kompromisní snížení subvencí pro solární elektřinu v Německu. To v první fázi začne platit zpětně od 1. července a od října výkupní ceny klesnou o další tři procenta. Dolní parlamentní komora jejich snížení odsouhlasila už ve čtvrtek. Dotované výkupní ceny elektřiny ze střešních instalací fotovoltaických panelů tak budou nyní nižší o 13 procent, z panelů na volném prostranství o 12 procent a ze solárních článků rozmístěných v bývalých vojenských nebo průmyslových areálech o osm procent.

Druhým snížením od 1. října se výkupní ceny dostanou na úroveň, kterou původně už na počátku května schválili poslanci Spolkového sněmu, proti se ale postavili zástupci východoněmeckých spolkových zemí a Bavorska v horní komoře, Spolkové radě. Společný výbor obou komor pak v pondělí dojednal kompromisní řešení. Snižování subvencí prosazuje německá vládní koalice, která tak chce zakročit proti neúměrnému šíření solárních instalací v situaci, kdy náklady na ně prudce klesly, zatímco výkupní ceny elektřiny z nich zůstaly vysoké.

Fotovoltaická zařízení mají v Německu zaručenu minimální výkupní cenu elektřiny na 20 let a každý rok se mohla cena dosud jen mírně snižovat. Pokles garantovaných cen tak byl v posledních letech mnohem mírnější než propad cen solárních zařízení, který dosáhl až 50 procent. To vyvolalo v zemi boom solárního průmyslu, díky němuž se Německo stalo světovou jedničkou ve výrobě elektřiny ze slunečních zdrojů, avšak za neúměrně vysokou cenu.

Reportáž Víta Krčmáře (zdroj: ČT24)

Povinné výkupní ceny za solární elektřinu jsou mnohonásobně vyšší než ceny elektřiny z klasických zdrojů nebo i z větrné energie, což zřetelně zvyšuje ceny proudu v Německu. Nyní každý měsíc platí spotřebitel kvůli nákladné podpoře fotovoltaiky za elektřinu o tři procenta navíc, což by je podle odhadů v příštích 20 letech stálo 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Spotřebitelské organizace proto požadovaly ještě výraznější omezení cenových podpor.

Signály zásahu německé vlády proti solárním instalacím již přitáhly investory lákané vidinou snadno vydělaných peněz mimo jiné i do České republiky, která uplatňuje podobný systém výkupních cen jako Německo. V květnu prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která Energetickému regulačnímu úřadu umožňuje od příštího roku snižovat cenu elektřiny ze slunečních zdrojů meziročně o víc než dosud maximálních pět procent. Zákon má pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě.

Eurobankovky
Zdroj: ČT24