Německo Opelu nepomůže

Berlín - Státní pomoc automobilce Opel, jež patří pod americkou General Motors, dnes odmítl poskytnout německý ministr hospodářství Rainer Brüderle. Přitom německá automobilka žádala po své mateřské zemi, kde má čtyři továrny, státní záruky na úvěry v hodnotě přes miliardu eur (26 miliard korun). Opel o získání státních peněz usiluje všude, kde má své závody. Například Španělsko už rozhodlo, že automobilku podpoří injekcí ve výši 300 milionů eur.

Krátce před rozhodnutím ministra jednala o pomoci pro Opel nezávislá komise, která hodnotí žádosti firem poškozených ekonomickou krizí o státní pomoc. Ovšem nedospěla k jednotnému názoru na to, zda by vláda měla pomoc poskytnout. Podle Brüderleho má GM dostatek peněz na to, aby dokončila modernizaci německé automobilky.

Rainer Brüderle, německý ministr hospodářství

„Jsem přesvědčen, že Opel čeká dobrá budoucnost i bez státních peněz. Jeho vlastník General Motors je nyní v mnohem lepší ekonomické situaci než před rokem.“

2 minuty
Německo Opelu nepomůže
Zdroj: ČT24

Kancléřka Angela Merkelová se však má ještě ve čtvrtek sejít s představiteli spolkových republik, ve kterých má Opel továrny, a jednat s nimi o možném dalším způsobu pomoci. „Zdlouhavé vyjednávání Opelu o získání státní pomoci poškozuje image automobilky,“ zdůraznil expert na automobilovou branži Ferdinand Dudenhoffer.

GM prý může zaplatit jen 600 milionů eur z potřebných 3,5 miliardy

General Motors potřebuje na obnovu ztrátového německého výrobce aut 3,5 miliardy eur. Američané ale tvrdí, že jsou schopni zaplatit jen 600 milionů eur. Zbytek by rádi získali od zemí, kde má Opel své továrny. Uspěli ve Španělsku. Od tamní vlády dostanou 300 milionů eur. Ve Velké Británii, Rakousku a Polsku se jednání protahují.

V současnosti je Opel součástí největší americké automobilky General Motors. GM původně hodlala prodat divizi Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna a ruské bance Sberbank. Nakonec se ale rozhodla ponechat si německou divizi a provést její restrukturalizaci vlastními silami. Změny mají vést k zániku celkem 8 300 pracovních míst. Opel v Evropě zaměstnává téměř 50 000 lidí, z toho zhruba 24 000 v Německu.

Opel v Německu montuje modely Insignia, Astra a Corsa. „GM je samozřejmě velmi zklamána tímto rozhodnutím o Opelu po tak dlouhém procesu a poté, co jsme strávili množství času zodpovídáním mnoha a mnoha stovek otázek a přezkoumáváním u mnoha výborů,“ uvedl generální ředitel Opelu Nick Reilly. Stále však doufá v dohodu se čtyřmi spolkovými zeměmi, ve kterých jsou továrny Opelu.

Opel se chce vrátit k ziskovosti do roku 2012. Dopomoci tomu má modernizace výroby a expanze na rostoucí trhy na Blízkém východě a v Asii.

  • Automobilka Opel autor: Frank Augstein, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1218/121739.jpg
  • Opel Insignia autor: Jaroslav Fiala, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/826/82512.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Přesunutí poplatků za zelené zdroje je dle Davida správné. Na dluh, míní Hladík

„Nepochybuji o tom, že to je krok správným směrem, ale nebude to stačit,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na krok vlády, která počítá s tím, že bude ze státního rozpočtu hradit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Vyjít by to mělo na sedmnáct miliard korun, což bude každoročně na dluh budoucích generací, varoval exministr životního prostředí a poslanec Petr Hladík (KDU-ČSL). Vyzval k pomoci energeticky náročným odvětvím. Převedení poplatků na stát je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje „extrémně důležitý krok“ pro energeticky náročný průmysl, po němž svaz volal mnoho let. Pozvání do Událostí, komentářů přijala také ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková. Moderoval Daniel Takáč.
před 1 hhodinou

EK zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory

Evropská komise (EK) zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v Evropské unii od roku 2035. Nový návrh požaduje, aby se emise oxidu uhličitého (CO2) u nových aut snížily o devadesát procent proti úrovni z roku 2021, tedy nikoli o sto procent, jak bylo původně plánováno.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Cenový tlak na potraviny polevuje, ve stavebnictví však sílí

Čeští spotřebitelé stále čelí rychlému růstu cen hovězího, vajec nebo drůbeže, méně si naopak připlatí za brambory, ovoce a zeleninu. Potraviny obecně nezdražují podle Českého statistického úřadu tak rychle jako dříve. Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka by tak jejich ceny mohly být stabilnější. Tlak na ceny naopak nepolevuje ve stavebnictví, které se potýká s vysokými náklady na materiál a energie. Sektoru se také nedostává kvalifikované pracovní síly, jako jsou zedníci, tesaři nebo stavbyvedoucí. Rostou i nároky na pracovníky, kteří potřebují znát nové technologie.
před 13 hhodinami

Platby za obnovitelné zdroje se zcela přesunou na stát

Stát v příštím roce převezme veškeré financování podporovaných zdrojů energie (POZE). Státní rozpočet to nově zatíží dalšími zhruba sedmnácti miliardami korun, celkově tak stát za poplatky dá více než 41 miliard korun. Schválila to vláda ANO, SPD a Motoristů, která tím chce snížit regulované ceny elektřiny. Domácnostem by toto opatření mělo regulovanou část energií oproti letošku snížit o více než patnáct procent, firmám ještě výrazněji. Dosud bylo financování POZE rozděleno mezi stát a odběratele.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Volkswagen po 24 letech uzavřel svou továrnu v Drážďanech

Továrna německé automobilky Volkswagen v Drážďanech ukončila po 24 letech provoz. Stroje se v takzvané Skleněné manufaktuře zastavily, jakmile vyrobily poslední vůz – červený Volkswagen ID.3. Automobil, na který se podepsali všichni zaměstnanci, se stane muzejním exponátem. Samotná drážďanská továrna se za padesát milionů eur (1,2 miliardy korun) změní v centrum inovací. Německá média upozornila, že to je poprvé v 88leté historii, kdy Volkswagen uzavřel některou ze svých továren v Německu.
před 19 hhodinami

Vojtěch chce zefektivnit systém zdravotnictví. I nesystémovým krokem

Na ministerstvo zdravotnictví se po čtyřech letech vrací Adam Vojtěch (za ANO). Staronový ministr se hodlá vypořádat s rostoucími výdaji na zdravotní péči zefektivněním systému, nikoli masivním navyšováním zdrojů. Významnou roli dle Vojtěcha sehrají zdravotní pojišťovny, zaměřit se chce také na podporu prevence, primární péče a digitalizaci. Naopak zvýšení odvodů na zdravotní pojištění by mohlo uškodit české ekonomice, řekl v 90′ ČT24 moderované Romanem Fojtou.
včera v 08:26

SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) pozastavil vyřizování žádostí o dotace firmám z holdingu Agrofert. Stalo se tak 9. prosince, kdy prezident Petr Pavel jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem, informovala nyní mluvčí fondu Eva Češpiva. Nadále podle ní platí, že situace bude trvat do doby, než Babiš střet zájmů právně vyřeší. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding respektuje rozhodnutí správních orgánů.
15. 12. 2025

České restaurace získaly deset michelinských hvězd

Deset michelinských hvězd si letos vysloužily tuzemské restaurace. Oceněné podniky lidé letos najdou ve více krajích. Společnost udílela také individuální ceny – za nejlepší servis, nejlepšímu someliérovi a mladému kuchaři. Restauratéři se shodují, že světové známé ocenění přitáhne domácí i zahraniční turisty a slouží jako motivace nejen pro kuchaře, ale také třeba farmáře. Zároveň může pomoci nalákat do oboru mladé lidi. Česko prostřednictvím státní agentury CzechTourism zaplatilo za tříletou smlouvu se společností Michelin přes třicet milionů korun.
15. 12. 2025
Načítání...