MPO se chystá podporovat rizikové, ale velmi výnosné projekty

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje investiční fond na podporu nových dynamických firem, do konce roku 2015 do nich chce napumpovat 1,3 miliardy korun. Podle Hospodářských novin stát podpoří rizikové a potenciálně velmi výnosné projekty, které experimentují hlavně v oblasti technologií. Resort teď vybírá správce fondu, příští týden už by mohlo být jméno jasné. Experti iniciativu vítají, podle některých je ale rozpočet vysoký a tempo rozdělování příliš rychlé, v Česku prý není dostatek kvalitních projektů, což může vést k plýtvání s prostředky.

První firmy by se k penězům měly dostat v druhé polovině letošního roku. Příští týden by už měl být vybrán správce, který bude fond rizikového kapitálu řídit. Budou voleny projekty, které mají zajímavý nápad, ale kvůli vysokému riziku je banky nechtějí financovat. Počítá se s podporou 106 firem v rané fázi vývoje a 19 v pokročilejší fázi. První projekty se začnou posuzovat začátkem srpna.

„Takový prvek do české společnosti patří a může pomoci vytvářet firmy jako Google, což ekonomice přináší obrovské benefity,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Podle odborníků je projekt příliš ambiciózní

Unijní pravidla stanovují proinvestovat všechny peníze do konce roku 2015, což značně tlačí na to, aby se věci daly rychle do pohybu. Odborníci na investování vidí v tom i riziko. „Těch peněz je ve fondu příliš, v Česku podle mě není dostatek kvalitních projektů, do kterých může fond takovou sumu investovat,“ tvrdí Ondřej Bartoš z fondu Credo Ventures.

V problematice investování bude mít správce fondu poměrně značné pravomoci, firmy bude moct i sám aktivně vyhledávat. Měl by však vybírat takové, které slibují nejvyšší výnos a nejlepší budoucnost. Po zhodnocení investice ministerstvo svůj podíl v dané společnosti prodá a vydělané peníze použije na další projekt.

Stát nebude jediným zdrojem financí pro začínající firmy, minimálně třiceti procenty by se měl účastnit i soukromý sektor. „Ideální by byla situace, kdy za správcem fondu přijde firma již s ivestorem, který se chce na projektu podílet,“ říká Petr Očko, šéf sekce fondů EU ministerstva.

Státní fond bude moct investovat do jakékoli firmy, oborově nebudou nijak vymezeny. Určité restrikce ale stanovuje Evropská unie. Peníze nepotečou do zemědělství či hutnictví a firmy musí mít sídlo mimo hlavní město.