MMF pomůže Bělorusku 2,5 miliardy dolarů

Washington - Bělorusko obdrží v nynější finanční krizi pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Přiřadí se tak po bok Maďarska, Ukrajiny a Lotyšska, které v nynější finanční krizi dostaly od MMF pomoc. Fond se s Minskem dohodl na krizovém úvěru 2,5 miliardy dolarů (asi 47 miliard Kč), sdělil dnes výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn.

Dohoda bude mezi MMF a Běloruskem projednána v lednu. Minsk bude moci po schválení čerpat okamžitě kolem 800 milionů dolarů, uvedl šéf MMF.

Program podpořený fondem pomůže Bělorusku adaptovat se na vnější šoky a nabídne mu ochranu proti nejnaléhavějším hrozbám, řekl Strauss-Kahn. Běloruská vláda bude muset posílit rámec měnové a kurzové politiky, podrobit se rozpočtovým omezením v podobě snížení veřejných investic a státem řízených bankovních úvěrů, a také omezit mzdy ve veřejném sektoru, dodal šéf MMF. Bělorusko k požadavkům fondu uvedlo, že je ochotno devalvovat mněnu, omezit rozpočtové výdaje a rekapitalizovat banky.

Kurz běloruského rublu, je od počátku tohoto roku pevně vázán na dolar a s eskalací globální finanční krize a nástupem světové recese se dostal pod tlak, zejména kvůli poklesu běloruského exportu. Zejména se výrazně zvýšila domácí poptávka po dolarech. Centrální banka na podporu domácí měny utratila značnou část svých rezerv.

Tento měsíc MMF schválil finanční pomoc Lotyšsku v objemu 1,68 miliardy eur. Pomoc je součástí záchranného programu 7,5 miliardy eur, k němuž přispěla Evropská unie částkou 3,1 miliardy eur a dále některé evropské země včetně České republiky. Maďarsku minulý měsíc MMF schválil pomoc 15,7 miliardy dolarů a celková pomoc pro tuto zemi včetně příspěvku EU přesáhla 25 miliard dolarů. Ukrajině MMF v listopadu poskytl krizový úvěr 16,5 miliardy dolarů.