MMF: Česká ekonomika pojede dál na vlně růstu

Praha – Česká ekonomika letos zrychlí ekonomický růst na tři procenta, tato optimistická slova dnes pronesl vedoucí mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) Costas Christou na závěr své 14denní mise v Česku. Střednědobě by se měl nakonec růst stabilizovat kolem 2,25 procenta. Členové MMF také sepsali několik doporučení, co by mělo Česko ve svém hospodaření ještě zlepšit.

„Ekonomika roste díky silné domácí poptávce a exportu, což je dobrá zpráva,“ uvedl Christou s tím, že růst ekonomiky podporuje vhodná rozpočtová politika.„Myslíme si, že plánovaný pokles deficitu o jeden procentní bod ročně je vhodný, bylo by dobré jej ještě zohlednit v legislativě. Přijetí tohoto kroku je klíčovým krokem,“ dodal.

Měnová opatření České národní banky (ČNB), která oslabila korunu, se podle Christoua ukázala jako velmi efektivní. Inflace je díky ní stále nad nulou, dodal. Do roku 2016 by se pak měla dostat ke dvěma procentům. Český finanční sektor je velmi dobře regulovaný a odolný vůči šokům, upozornil šéf mise. „S kvantitavními závěry mise MMF v zásadě souhlasíme. Souhlasíme i s tím, že makroekonomické politiky, tak jak jsou teď prováděné, jsou přiměřené. Nemám co dramatického bych k závěrečnému stanovisku dodal,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

S hodnocením politiky ČNB je ale hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko opatrnější. „Tyto intervence nesly své ovoce a dá se říct, že zabránily tomu, abychom u nás viděli nějaký deflační vývoj. Nicméně odfiltrovat ten samotný efekt od toho, co bylo způsobeno jinými faktory, to je neuvěřitelně obtížné, řekl bych téměř nemožné. A proto bych byl opatrnější právě v tom velmi pozitivním hodnocení monetární politiky ČNB, se kterým Mezinárodní měnový fond přišel,“ uvedl.

Zpráva fondu obsahuje také několik doporučení pro českou stranu. Budoucí růst by měla vláda podle MMF podpořit třeba investicemi do dopravní infrastruktury, snižováním sociálních výdajů a úsporami ve zdravotnictví. A také finanční ústavou, která pomůže udržet nízký deficit. „S těmi všemi doporučeními se za ministerstvo financí ztotožňuji. A jedním z těch stěžejních úkolů bude jistě prosazení fiskální ústavy,“ uvedl Jan Gregor, náměstek ministerstva financí pro oblast veřejných rozpočtů. Pokud se ale ekonomice dařit přestane, má vláda podle fondu zase začít víc utrácet.

  • „Nerostou nám půjčky především v korporátním sektoru tak rychle, jak bychom si představovali. Ale myslíme si, že s tím, jak poroste ekonomika, se i tato oblast začne vzpamatovávat,“ uvedl šéf mise MMF Costas Christou.

Mise provádí MMF každý rok ve všech svých členských státech. „Je to velmi užitečný a velmi podrobný pohled zvenčí na naši ekonomiku, protože ta zpráva je poměrně dlouhá a jde do hloubky. To jestli se to nakonec přetaví v nějaké konkrétní kroky, samozřejmě záleží, jak si to vezmeme my Češi k srdci,“ říká Gapko s tím, že zprávu lze chápat ještě jiným způsobem, a to jako určitou kontrolu toho, kam naši ekonomiku směřujeme a jaké jsou předpovědi českých institucí. A podle Gapka z toho vyšlo ministerstvo i ČNB dobře, protože jejich predikce se v podstatě shodly s MMF.

Ministerstvo financí podle dubnové prognózy počítá letos s růstem o 2,7 procenta, ČNB čeká růst o 2,6 procenta. V letošním prvním čtvrtletí vykázala česká ekonomika podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu rekordní růst, když ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostla o 2,8 procenta. Meziročně ekonomika vzrostla o 3,9 procenta, nejrychleji od poloviny roku 2008. (čtěte více)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
14. 7. 2025
Načítání...