Ministr Kuba plánuje: Dostavíme Temelín i Dukovany

Praha – Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě plánované výstavby dvou jaderných bloků v Temelíně zvažuje ještě jeden další v jaderné elektrárně Dukovany. Podíl jádra na výrobě elektřiny by díky tomu za 20 až 25 let vzrostl z nynějších 30 procent na více než polovinu. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Rozvoj jaderné energetiky bude součástí nové energetické koncepce ČR, kterou MPO hodlá dokončit k 30. červnu 2012. „Původní koncepce počítala do roku 2030 s tříprocentním růstem HDP, což se dnes ukazuje jako nereálné,“ vysvětlil důvod nové koncepce Kuba. Dosavadní verze energetické koncepce, se kterou pracovalo ministerstvo za Kubova předchůdce Martina Kocourka, počítala až s 18 novými reaktory do roku 2060, čímž by podíl jaderné energie vzrostl až na 80 procent. To považuje Kuba za příliš ambiciózní.  

Kuba časový horizont koncepce zkrátil na 20 až 25 let, kdy by si Česko mělo i nadále vystačit jen se dvěma jadernými elektrárnami v Temelíně a Dukovanech. MPO počítá také se zvýšením podílu elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů z nynějších sedmi procent na 13 procent, což je závazek vůči Evropské unii. Kuba by také v koncepci rád stanovil mírný přebytek výroby elektřiny v Česku nad spotřebou.

Další bloky by se měly stavět z peněz ČEZu

Temelín má nyní dva bloky, stavba třetího a čtvrtého má být hotova nejpozději v roce 2025, v Dukovanech jsou v provozu čtyři bloky. Stavbu nových dvou temelínských bloků by ČEZ podle Kuby měl financovat z vlastních zdrojů. Kuba dnes připustil možnost, že by mnohamiliardová investice mohla být provedena i na úkor dividend, které ČEZ vyplácí akcionářům včetně státu. „Bude to strategické rozhodnutí pro vládu,“ podotkl Kuba, podle kterého by stát společnosti ČEZ kvůli této investici zatím neměl dávat garance minimální výkupní ceny elektřiny či bankovní záruky.

Stejný názor má i předseda sněmovního hospodářského výboru a exministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). „Raději snížit dividendu ČEZu než hledat finanční prostředky a garance ve státním rozpočtu. Musí to (stavba nových jaderných bloků) být realizováno z vnitřních zdrojů ČEZu,“ uvedl Urban.

Solární elektrárna
Zdroj: isifa/LN/František Vlček

Kuba: Vývoz energie je důležitý pro konkurenceschopnost země

Přebytek do 15 procent je podle ministra důležitý pro soběstačnost země a stabilitu hospodářského prostředí. „Pokud se budeme soustředit na snižování emisí, tak se nám stane jedna šeredná věc. Výroba energie se přesune do třetích zemí, kde jsou emise neregulované. Takže nám se může stát, že budeme za šílené peníze zateplovat a snižovat emise a budou se na nás valit emise z Číny,“ varoval Kuba.  

„Český stát potřebuje jasný reálný plán na dalších 20 až 25 let. Musíme přinést mix, ze kterého můžeme vycházet. Reálný výhled, jak to bude vypadat, aby to bylo únosné pro český průmysl a rodiny,“ řekl Kuba. Vláda měla původně energetickou koncepci posoudit do konce loňského roku. Schválení nové koncepce se ale oddaluje již několik let a různé skupiny se v ní snaží prosadit své zájmy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obce žádají spravedlivější podíl z daní. Senátoři se chtějí obrátit na Ústavní soud

Kvůli systému, který mezi obce přerozděluje výnosy z daní, se chce část senátorů obrátit na Ústavní soud. Podle zástupců některých měst současná pravidla zvýhodňují čtyři největší sídla a připravují ostatní samosprávy o stovky milionů korun ročně. Například Liberec každoroční ztrátu vyčíslil na 800 milionů, Olomouc pak na 500 milionů až jednu miliardu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se případným změnám nebrání, odmítá však negativní dopad na státní rozpočet.
před 2 hhodinami

Dodávky ropy přes Hormuz se možná nevrátí na předválečnou úroveň, uvádí CNBC

Dodávky ropy přes Hormuzský průliv se podle některých analytiků nemusejí vrátit na úroveň před válkou s Íránem ani v případě, že Washington a Teherán dosáhnou mírové dohody. Rejdaři podle nich budou i nadále zvažovat bezpečnostní rizika v Perském zálivu včetně možného obnovení bojů. To by mohlo dlouhodobě omezit provoz v jedné z nejdůležitějších světových námořních tras, píše ve své analýze web televize CNBC.
před 15 hhodinami

Na Kubě dochází už i pitná voda. USA pokračují v ekonomickém nátlaku

Havana tvrdí, že riziko útoku USA proti Kubě stoupá. Podle amerického serveru Axios ale prezident Spojených států Donald Trump invazi na karibský ostrov neschválil a dává přednost ekonomickému nátlaku, pod kterým by se komunistický režim sám zhroutil. Proto chce jeho administrativa nadále prosazovat sankce proti ostrovu, který se v současnosti potýká s nedostatkem ropy, elektřiny, ale například také pitné vody.
před 16 hhodinami

VideoČervený a Hladík se v Událostech, komentářích přeli o podobě Nové zelené úsporám

Stát obnoví podporu domácností, které chtějí přestavbou snížit spotřebu energií. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) představil upravenou podobu programu Nová zelená úsporám – ten místo dotací nabídne především bezúročné úvěry. „Když jsme přišli na úřad, zjistili jsme, že to, jak to zastavil 10. listopadu 2025 ještě tehdejší ministr životního prostředí pan (Petr) Hladík (KDU-ČSL), tak tam nejsou žádné peníze. Bohužel modernizační fond byl přečerpán o deset miliard,“ prohlásil Červený v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Exministr Hladík se proti tvrzením ohradil a podotkl, že občany zajímá, jak jim vláda pomůže. „Nová česká vláda jim říká – my vám pomáhat nebudeme, my pomůžeme bohatým zahraničním bankám. Místo toho, abychom pomohli lidem a dali jsme jim dotace, tak peníze posuneme směrem k bankám,“ uvedl Hladík.
29. 5. 2026

Pozastavení dotací kvůli Babišově možnému střetu zájmů se týká i zemědělství

Dopis, který Evropská komise zaslala českým úřadům 20. května a který hovoří o pozastavení proplácení dotací kvůli podezření na střet zájmů u premiéra Andreje Babiše (ANO), se týká i zemědělských fondů, potvrdil agentuře ČTK nejmenovaný vysoce postavený unijní představitel. Na dopis bude ve spojitosti se zemědělskými dotacemi odpovídat Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), řekla mluvčí fondu Eva Češpiva.
28. 5. 2026Aktualizováno28. 5. 2026

Komise udělila Temu miliardovou pokutu

Evropská komise ve čtvrtek uložila čínské společnosti Temu pokutu ve výši 200 milionů eur (4,9 miliardy korun) za porušení nařízení o digitálních službách (DSA). Důkazy, které má komise k dispozici, naznačují, že spotřebitelé v EU se na platformě Temu s velkou pravděpodobností setkávají s nelegálním a nebezpečným zbožím. Společnost reagovala, že považuje pokutu za nepřiměřenou. Rozhodnutí EK však uvítal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza, dle nějž by měly proti Temu zakročit i české úřady.
28. 5. 2026Aktualizováno28. 5. 2026

Na obnovu domu bude možné získat bezúročnou půjčku až dva miliony korun, řekl Červený

Na komplexní renovaci rodinného domu z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) si bude možné bezúročně půjčit až dva miliony korun. U bytových domů bude podpora činit až 750 tisíc korun na jeden byt a nízkopříjmové domácnosti budou moci v programu NZÚ Light získat přímou dotaci až 400 tisíc korun. Na tiskové konferenci to oznámil ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Příjem žádostí začne 25. června 2026. Program by měl být zajištěn do roku 2029.
28. 5. 2026Aktualizováno28. 5. 2026

Ministerstvo zemědělství nadále vyplácí dotace Agrofertu, zjistil Deník N

Ministerstvo zemědělství nadále vyplácí dotace holdingu Agrofert. Má za to, že na zemědělské dotace se nevztahuje omezení, o kterém rozhodla Evropská komise kvůli podezření na střet zájmů u premiéra Andreje Babiše (ANO). Deníku N to ve středu řekl ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Podle českých médií EK napsala českým úřadům, že do vyřešení střetu zájmů nebude proplácet žádné dotace firmám spojeným s Babišem. Agrofert tvrdí, že dotace čerpá v souladu se zákonem.
27. 5. 2026Aktualizováno27. 5. 2026
Načítání...