Lidé si už objednali 90 procent z pilotní emise státních dluhopisů

Praha - Ministerstvo financí eviduje objednávky na zhruba 90 procent ze spořicích státních dluhopisů pro občany, které v pilotní emisi začalo prodávat v pondělí. Vyplývá to z informací na facebookovém profilu dluhopisového projektu. K dnešní 14. hodině mělo MF objednávky na spořicí dluhopisy za 8,8 miliardy korun, pilotní emise má přitom objem deset miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že téměř jistě vzhledem k zájmu o dluhopisy rozhodne o překročení desetimiliardového limitu.

„Nerad bych zavíral krám dříve než v pátek, což při tom zájmu, který vznikl, bude znamenat, že to bude víc než deset miliard,“ uvedl dnes po jednání ministrů financí EU v Lucemburku Kalousek. Neupřesnil nicméně, o kolik se desetimiliardový limit zvýší. Další podrobnější statistiky nechce MF podle Jakuba Haase z tiskového oddělení úřadu zatím sdělovat. Důvodem je fakt, že objednávky nejsou dosud uhrazené. Po celé upisovací období totiž platí pravidlo, že nebude-li úhrada ceny pořizovaných dluhopisů připsána na účet do pěti pracovních dnů od podání žádosti, žádost bude stornována.

Úroky zaplatí daňoví poplatníci

Vzhledem k velmi štědrým podmínkám nabízených dluhopisů je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka zájem o ně pochopitelný.

David Marek, hlavní ekonom Patria Finance:

„Lidé si mohou užívat příznivé relace výnosu a rizika ve srovnání s většinou ostatních možností investic, nicméně jen na úkor státu, potažmo daňových poplatníků.“

Nabízený pětiletý dluhopis ponese výnos přes tři procenta, přitom podle Marka při emisi standardního dluhopisu na finančním trhu by mohlo ministerstvo financí nabídnout výnos jen dvě procenta. „Při desetimiliardové emisi to znamená ročně zbytečně vynaložených 110 milionů korun,“ dodal Marek.

Nahrávám video

Dluhopisy jsou k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Cenné papíry si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále jsou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem. Celkově banky evidují k dnešnímu dni přes 10 400 objednávek. Na jednu objednávku tak připadá přes 840 000 korun.

Zájem o dluhopisy je vyšší, než se čekalo

„Zájem klientů je poměrně značný, za první dva dny jsme přijali 1 090 objednávek v celkovém objemu 887 milionů korun,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Česká spořitelna eviduje podle její mluvčí Heleny Matuszné zhruba 6 000 objednávek za zhruba 2,3 miliardy korun. „K dnešní 16. hodině evidovala ČSOB 3 345 objednávek v celkovém objemu 6,783 miliardy korun, což tvoří přibližně tři čtvrtiny z celkového objemu všech upsaných dluhopisů na trhu. V ČSOB jsou již zaplaceny dluhopisy v hodnotě 4,6 miliardy korun,“ uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Z hlediska počtu objednávek byl podle Hávové doposud největší zájem o pětileté dluhopisy. Naopak z hlediska objemu převažovaly jednoleté dluhopisy s celkovým objemem 3,8 miliardy korun. Podle regionů je poptávka podle ČSOB zejména v Praze a Středočeském kraji. MF přijímá objednávky na pilotní emisi dluhopisů od pondělí. Nabízí tři druhy dluhopisů se splatností jeden a pět let. Objednávat dluhopisy bude možné do 1. listopadu, vydány budou 11. listopadu.

Dluhopisy se nebudou danit

Spořicí dluhopisy se nebudou zdaňovat. Sice se na ně nevztahuje žádná daňová výjimka, ani žádné osvobození od daně, jelikož je ale jejich nominální cena jedna koruna, vlivem zaokrouhlení je efektivní daň z dluhopisů nulová.

Výnos jednoletého státního dluhopisu je podle MF dvě procenta. Za 1 000 dluhopisů v hodnotě jedné koruny, což je minimální objednávka, zaplatí zájemce pouze 980 korun a MF mu za rok vyplatí 1000 korun. V případě pětileté splatnosti jsou k dispozici dva typy dluhopisů, pětiletý kupónový dluhopis a pětiletý reinvestiční dluhopis. U těchto dluhopisů je rostoucí úroková sazba, efektivní zhodnocení dluhopisů by mělo činit u pětiletých dluhopisů přes tři procenta. Úroky budou připisovány každý rok. U pětiletého reinvestičního dluhopisu si zájemce nenechá vyplácet každoročně úrokový výnos, ale bude mu reinvestován v podobě nákupu dalších dluhopisů s tím, že celkový úrokový výnos obdrží k datu splatnosti současně s nominální hodnotou.

Pilotní emise v objemu deset miliard korun má podle MF zmapovat zájem občanů a odhalit případné nedostatky. Standardní emise by mělo MF začít vydávat v roce 2012.

Zlato a stříbro
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Členové ODS se v otázce přijetí eura neshodnou

Místopředseda sněmovny a stínový ministr financí Jan Skopeček (ODS) je přesvědčen o tom, že zavedení eura má aktuálně víc nevýhod než výhod. Naopak podle místopředsedy ODS Pavla Drobila panují vhodné podmínky pro přijetí už delší dobu. Uvedl to s odkazem na stav českého průmyslu. Oba politici o tom debatovali na ideové konferenci ODS, kde zástupci strany prezentovali priority dalšího směřování.
před 10 hhodinami

SpaceX vstoupila na burzu, Musk je prvním dolarovým bilionářem

Elon Musk se stal prvním dolarovým bilionářem na světě. Pomohl mu k tomu vysoký zájem o akcie jeho společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies), které v pátek vstoupily na burzu Nasdaq. Firma v primární veřejné nabídce akcií (IPO) získala 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob. Akcie zahájily obchodování na ceně 150 dolarů (více než 3100 korun) za kus. Tržní kapitalizace firmy tak činila 1,96 bilionu dolarů. Den pak uzavřely na hodnotě 161 dolarů, tedy se ziskem zhruba dvacet procent, kdy hodnota společnosti přesáhla dva biliony dolarů.
12. 6. 2026Aktualizováno12. 6. 2026

Schillerová navrhuje zvýšit schodek rozpočtu na příští rok o dvacet miliard

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhla pro příští rok zvýšení schodku veřejných financí o necelých dvacet miliard korun, tedy z letošních 2,6 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČT spočítala, že v případě takového zvýšení by vzrostl deficit státního rozpočtu na 330 až 340 miliard korun. Stejný odhad má i Národní rozpočtová rada. Státní kasa se bude muset vypořádat například s výrazným růstem požadavků ministerstev, zejména u obrany, školství, zdravotnictví a sociálních věcí.
12. 6. 2026

Sociální sítě měly výpadek. Nefungoval Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásily během pátku výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Večer se sociální sítě začaly z výpadku pomalu zotavovat, uvedl web Downdetector, který výpadky internetových služeb monitoruje. Mluvčí společnosti Meta Andy Stone uvedl, že firma na řešení problému pracuje, žádné další detaily, včetně možných příčin výpadku, však zatím neoznámila, napsala agentura Reuters.
12. 6. 2026Aktualizováno12. 6. 2026

Rostoucí životní náklady vyvíjejí tlak na práva Evropanů, varuje unijní agentura

Vysoké životní náklady podle výroční zprávy Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA), zveřejněné tento čtvrtek, vyvíjejí tlak na práva Evropanů. Dokument upozorňuje také na rostoucí nenávist na internetu a nedokončenou integraci migrujících pracovníků.
12. 6. 2026

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
12. 6. 2026Aktualizováno12. 6. 2026

Banky v květnu poskytly hypotéky za 52,6 miliardy korun, o 54 procent více než loni

Banky a stavební spořitelny poskytly v květnu hypoteční úvěry za 52,6 miliardy korun. Ve srovnání s loňským květnem to znamená nárůst o 54 procent, proti dubnu se objem hypoték snížil o 14,5 procenta. Nové úvěry bez refinancování meziměsíčně klesly o 14 procent na 38,1 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru stouply na 4,67 procenta z dubnových 4,52 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
12. 6. 2026Aktualizováno12. 6. 2026

VideoČesko a Itálie rozšiřují spolupráci v dodávkách munice

Česko a Itálie posilují vztahy v oblasti obrany. Itálie chce rozšířit spolupráci v dodávkách munice, řekl České televizi italský ministr obrany Guido Crosetto. Tamní zbrojovka Fiocchi, která od loňského roku spadá pod holding CSG miliardáře Michala Strnada, dodává italské armádě nové produkty. Speciální protidronovou munici, ze které se po vystřelení rozptýlí několik wolframových broků, teď italská armáda testuje asi hodinu cesty od Říma. Drony dokáže munice zneškodnit až z dvousetmetrové vzdálenosti. Zájem o české produkty mají i další země – Německo hodlá od České zbrojovky koupit 200 tisíc pistolí. K prvním dodávkám má dojít letos.
12. 6. 2026
Načítání...