Praha - Právě na Vánoce chtějí lidé dávat svým příbuzným drahé dárky, nicméně často na ně nemají peníze. Řada z nich proto i letos podlehla nebankovním půjčkám. Lidé si nicméně často půjčují mnohem více peněz, než jsou reálně schopni splácet a dostávají se tak do finančních problémů. Finanční instituce se nicméně čím dál víc snaží samy prověřit klienta a v případě pochybností o jeho schopnosti splácet mu úvěr neposkytnou. Každý občan by si měl především rozmyslet, jestli úvěr skutečně potřebuje a spočítat si, na co stačí rodinný rozpočet a jak dlouho se dluh bude splácet. Příští rok nicméně vejde v platnost novela zákona, která by situaci mohla změnit. Zodpovědnost za správné zadlužování totiž ponesou především finanční instituce.
Lidé se i letos na Vánoce zadlužují
Podle čerstvě zpracovaných dat vyplývá, že lidem nevadí se před Vánoci zadlužovat: „Přicházejí do finančních institucí… a žádají o nové úvěry. Na druhou stranu je vidět zodpovědné chování těchto institucí, které díky informacím o kompletní angažovanosti klienta mají možnost se rozmyslet, zda mu úvěr poskytnou, či nikoliv,“ uvedl Karel Kolář, výkonný ředitel nebankovního úvěrového registru LLCB.
Lidé se neumí omezit
Důvod, proč je mezi námi stále tolik lidí podléhajícím lákadlu rychlé půjčky, je podle Stanislava Skalického, ředitele asociace občanských poraden, zřejmý: „Domnívám se, že někteří lidé nedokáží odložit svoji spotřebu a chtějí mít, co ti druzí.“ Přestože všude v médiích vidíme masivní kampaň, která varuje před neuvážením půjčováním, kampaň společností, které půjčky poskytují, je podle Skalického daleko intenzivnější a účinnější. „Upozornil bych na to, aby člověk nesledoval jenom úrokovou sazbu, ale díval se i na další smluvní ustanovení,“ doplnil Skalický.
Nová data, týkající se úvěrové delikvence, mají podle Koláře spíše vzrůstající tendenci: „Je to kvůli tomu, že lidé v důsledku krize přicházejí o zaměstnání. Naše statistiky také ukazují, že lidé si vezmou více úvěrů, než jsou schopni splácet.“
Každý občan by si měl především rozmyslet, jestli úvěr skutečně potřebuje. Obzvláště, pokud bude odmítán na úrovni uživatelů bankovního či nebankovního registru. „Je třeba si dát na jednu stranu příjmy a na druhou náklady a spočítat si, na co v tom rodinném rozpočtu je a případně jak dlouho se bude úvěr splácet. Je potřeba si vytvořit finanční rezervu, pokud přijde neočekávaná sociální událost, třeba ztráta zaměstnání,“ uvedl Skalický.
Dlužníkovi pomůže brožurka o odpovědném zadlužování
„Připravili jsme brožuru obsahující desatero odpovědného zadlužování,“ řekl Kovář. Snaha pozitivně řešit konkrétní příklady úvěrové delikvence vede ke spolupráci občanských poraden a bank. „Snažíme se na tomto problému spolupracovat i s bankami. Máme projekt, jehož cílem je zvýšit finanční gramotnost obyvatelstva, tento problém medializovat a pomáhat s dluhovým poradenstvím.“
Příští rok nás nicméně čekají změny: „V platnost přichází novela zákona o spotřebitelském financování, kdy zodpovědnost za správné zadlužování ponesou především finanční instituce. Proto důraz, aby klienti byli prověřováni, bude ještě větší.“