Květnová inflace vyskočila na dvě procenta

Praha – Květnová inflace vyskočila na dvě procenta. V porovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o půl procenta. Příčinou jsou především dražší potraviny. Například ceny pečiva oproti loňsku vyskočily o třetinu, ceny chleba zrychlily o pětinu. Na květnové inflaci má svůj podíl i zdražení nealkoholických nápojů. Informaci dnes přinesl Český statistický úřad.

Zdražovalo i bydlení, ceny oblečení však šly dolů

Spotřebitelské ceny v květnu nahoru postrčila i cena bydlení. Zdražila například elektřina, a to o 4,8 procenta, zemní plyn o 5,8 procenta, vodné o 6,2 procenta, stočné o 5,8 procenta, teplo a teplá voda o 1,7 procenta. Samotné nájemné vzrostlo jen nepatrně, o 2,6 procenta. Hůř na tom byli lidé, kterým nájem reguluje stát. Ti si pohoršili o 6,5 procenta.

Komentář Jana Bureše (zdroj: ČT24)

Ne všechno však zdražovalo. Například ceny v odvětví oblečení a obuvi šly dolů. Nejvýznamněji se na tom podílely oděvy, které zlevnily o 3,1 procenta.

Hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš:

„Inflace podle mého názoru půjde ještě dál vzhůru v následujících měsících. Vrchol může být někdy na začátku podzimu, okolo 2,3 až 2,4 procenta. Nenazval bych to asi inflačním šokem na rozdíl od řady rozvíjejících se trhu, a fakticky i na rozdíl od zemí eurozóny. V Česku inflace nevystoupí vysoko nad cíl České národní banky a zůstává pevně pod kontrolou. Navíc je to čistě inflace tažená náklady dováženými mimo Českou republiku, poptávková inflace tažená domácí poptávkou je v tuto chvíli velice slabá.“

Česká národní banka podle Bureše zareaguje na aktuální data rychlejším zvýšením úrokových sazeb, než prognózovala. Přesto analytik nevidí žádný důvod k agresivnímu zvyšování sazeb. Rychlejší růst cen v eurozóně, který nyní dělá bankéřům vrásky na čele, utlumí podle Bureše útlum tempa růstu evropské ekonomiky v průběhu roku.