Konkurz banky Lehman Brothers je po téměř třech letech ve finále

New York – Soud v New Yorku vyslovil souhlas s plánem věřitelů zkrachovalé investiční banky Lehman Brothers začít hlasovat o vyplacení svých pohledávek za bankou. Jde o zhruba 65 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun), i to je ale jen zlomek z celkové nárokované částky, která dosahuje přibližně 360 miliard dolarů (asi šest bilionů korun). Konkurz kdysi věhlasné americké banky je tak po třech letech zřejmě ve finále.

Soudce konkurzního soudu na Manhattanu James Peck novinářům v zaplněné soudní síni řekl, že proti navrhovanému plánu nemá žádné námitky, takže věřitelé o něm mohou začít hlasovat. Předpokládá se, že to bude 4. listopadu. Pád banky Lehman Brothers byl největším podnikovým bankrotem v dějinách Spojených států

Měl banku zachránit stát?

Zkrachovalá banka se léta potýkala s rozezlenými věřiteli, jejich počet je ale nakonec velmi nízký. Většině z nich se nelíbilo, že banka musela skončit, podle nich ji měl stát nebo centrální banka zachránit, protože Lehman byl příliš velký na to, aby mohl padnout. Lehman ale nakonec dostal na svou stranu řadu věřitelů i bývalých partnerů, kteří proti konkurzu a vyplacení zbylých peněz nic nenamítali.

Soudce Peck řekl, že podmínky vyrovnání považuje za přesvědčivé a že obě strany byly zjevně vedeny snahou dosáhnout co nejpříznivějšího výsledku při minimu rizika, které z takových transakcí plyne. Pokud si věřitelé plán schválí, případ se vrátí soudci Peckovi, který pak stanoví závěrečné slyšení. Datum slyšení bylo předběžně stanoveno na 6. prosince.

Finanční trhy
Zdroj: ČTK/AP Photo/Michael Probst

Peníze se k věřitelům mohou dostat až na začátku příštího roku

I když věřitelé plán vyrovnání u soudu schválí, Lehman bude ještě muset splnit jisté finanční a další podmínky. Tento proces může trvat několik dnů, může se ale táhnout i týdny, v horším případě měsíce. Lehman by chtěl nárokované částky začít vyplácet v prvním čtvrtletí 2012.

Lehman Brothers vyhlásil bankrot 15. září 2008. Toto datum je zároveň považováno za začátek úvěrové krize, která vznikla jako důsledek pádu kdysi mocné investiční banky z Wall Street. Po kolapsu banky zcela zamrzly úvěrové trhy, neboť ostatní banky si přestaly důvěřovat a místo běžných finančních transakcí začaly hromadit hotovost. Když Lehman vyhlásil bankrot, měl aktiva za 639 miliard dolarů.

Největší bankrot v historii USA je u konce (zdroj: ČT24)