Komise navrhuje, aby Portugalsko a Španělsko pokuty za deficity platit nemusely

Evropská komise doporučila členským zemím EU nepokutovat Španělsko a Portugalsko kvůli tomu, že se tyto země v minulých letech jen málo snažily snížit své rozpočtové deficity, sdělili místopředseda Komise pro euro Valdis Dombrovskis a eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici.

Portugalsko by svůj nadměrný schodek mělo pod požadovaná tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) dostat letos, Španělsko pak nejpozději v roce 2018. Tedy tak, jak už se obě země zavázaly a podle komise jsou to realistické cíle. „Jde v první řadě o budoucnost. Španělsko a Portugalsko stále čelí náročným úkolům. Obě země musejí vrátit svou rozpočtovou politiku na původní dráhu a posílit snahy o strukturální reformy,“ řekl Dombrovskis.

Madrid i Lisabon se podle něj nyní v žádosti o snížení pokuty právě k tomuto zavázaly a Komise proto bude sledovat, jaká z toho budou plynout konkrétní opatření. V obou zemích Pyrenejského poloostrova je navíc stále velmi složitá vnitropolitická situace.

Když členské země EU 12. července rozhodly, že Portugalsko a Španělsko rozpočtová pravidla skutečně porušily, měla komise 20 dní na předložení konkrétního návrhu trestu. Pokuta se přitom mohla vyšplhat až na 0,2 procenta HDP, což by bylo až 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy korun) v případě Španělska a asi 360 milionů eur (9,7 miliardy korun) v případě Portugalska.

Eurozóna
Zdroj: ISIFA/Thinkstock, iStockphoto

Španělsko mělo loni deficit 5,1 procenta HDP místo očekávané úrovně 4,2 procenta, zatímco Portugalsko mělo schodek 4,4 procenta místo 2,5 procenta HDP. Portugalsko se přitom v postupu při nadměrném schodku nachází už od prosince 2009. V červnu 2013 mu bylo doporučeno odstranit nadměrný deficit nejpozději do konce roku 2015.

Španělsko je v proceduře od dubna 2009. V červnu 2013 dostal Madrid doporučení nadměrný schodek odstranit nejpozději do konce roku 2016. Nyní tedy Portugalci dostali rok navíc a Španělé roky dva.

Evropská komise ve středu nerozhodovala o dalším způsobu, jak mohou být země potrestány, tedy o možnosti zastavení peněz z evropských strukturálních fondů. Toto rozhodnutí padne až po konzultaci s Evropským parlamentem. Dombrovskis ale poznamenal, že se na něj bude třeba dívat s ohledem na dnešní postup.

Vydáno pod