Komárkovy Moravské naftové doly chtějí dodávat plyn domácnostem

Praha - Moravské naftové doly ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka začnou nabízet plyn domácnostem. Podnik do tří let plánuje získat 200 tisíc odběrných míst. Firma slibuje domácnostem až tisícové úspory. Dosud Moravské naftové doly nabízely plyn jen velkoodběratelům.

V Česku odebírá plyn 2,6 milionu domácností. Ročně přitom změní dodavatele více než desetina z nich. MND plánuje v prvním roce získat minimálně 20 tisíc zákazníků. Společnost chce nabízet jediný tarif pro všechny typy odběratelů. A lákadlem má být hlavně úspora financí. „Máme stoletou tradici těžby ropy a zemního plynu. Díky vlastní těžbě zemního plynu plně kontrolujeme jeho cenu, a tak můžeme našim klientům garantovat dlouhodobě výhodné ceny,“ prohlásil člen představenstva Miroslav Jestřabík. 

Podle odborníka na plynárenství Vratislava Ludvíka může sice společnost prodávat plyn levněji díky tomu, že ušetří na tranzitních a nákupních poplatcích, ovšem prý jen omezenému počtu zákazníků. 

10 minut
Ekonomika ČT24: MND chce dodávat plyn domácnostem
Zdroj: ČT24

V Česku se spotřebuje ročně 8,5 miliardy kubických metrů plynu. Z toho na domácnosti připadá asi 2,4 miliardy kubíků. MND podle Ludvíka vytěží asi 200 milionů kubíků. Může tedy na trhu zaujmout maximálně 8procentní podíl. „Mohou být relativně dobrým hráčem na trhu, ale rozhodně ne nejvýznamnějším,“ uvedl. Plán MND dodávat plyn do tří let do 200 tisíc domácností přitom představuje na trhu podíl 7,7 procenta. 

Smlouvy mají být na dobu neurčitou, vypověditelné bez jakýchkoliv sankcí a poplatků. Firma bude dodávky plynu domácnostem nabízet pouze na internetu nebo přes zákaznickou linku. 

Na českém trhu nyní plyn dodává přes třicet společností. Přes polovinu domácností zásobuje plynem společnost RWE. Pražská plynárenská má na trhu 15procentní podíl. ČEZ Prodej dodává asi do desetiny domácností. Na Bohemia Energy připadá sedm procent a E.ON šest procent. Ostatní dodavatelé podle OTE obchodují s celkovým podílem zhruba čtyři procenta. MND plánuje do tří let zaujmout podíl asi 7,7 procenta. 

Podíl firem na trhu dodávek plynu
Zdroj: ČT24/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 5 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 5 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026
Načítání...