Kdo bude následovat Slovensko do eurozóny?

Praha - Jako druhá z postkomunistických zemí Evropské unie přijímá za svou měnu euro Slovensko. V České republice ale vůle stanovit pevné datum pro vstup do eurozóny, jak to udělali Poláci a Rumuni, alespoň zatím, není. Ekonomové i politici se přou, zda je samostatná měna v současné ekonomické krizi výhodou, či nikoli. Po zavedení evropské měny v Česku volají hlavně exportéři a opozice, vláda s ním ale nespěchá.

„Samostatná měna a samostatná měnová politika České národní banky nám v této situaci spíše pomáhají, než by nám škodily,“ tvrdí hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček. „Konkurence zemí, které budou mít euro nás bude tlačit, abychom euro co nejdříve přijali, protože je to určitě pro ty země konkurenční výhoda,“ oponuje mu ekonom České spořitelny David Navrátil.

Střetávají se tak dva hlavní argumenty pro a proti. Jedna skupina ekonomů upřednostňuje autonomní měnovou politiku, která umožňuje operativně přizpůsobit úrokovou sazbu potřebám české ekonomiky, druhý názorový proud by postoupil měnovou politiku na evropskou úroveň, jelikož upřednostňují měnovou stabilitu a eliminaci kurzového rizika plynoucího z fluktuace měn.

Česká vláda se zatím přiklání spíše k první variantě, zatímco Poláky finanční krize utvrdila v nutnosti přijmout brzy společnou evropskou měnu. „…perspektiva strategického bytí v eurozóně bude pro Polsko rozhodně bezpečnější,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk a jeho vláda si stanovila datum zavedení eura na leden 2012.

Bude dříve na rubu eur český lev, či svatý Štěpán?

Kromě Polska a Česka ostatní státy EU mimo eurozónu buď neplní Maastrichtská kritéria, nebo euro přijmout nechtějí a mají výjimku, jako Británie či Dánsko. I v Dánsku se však v příštím roce bude o euru konat referendum. Specifickým případem je Švédsko, které výjimku nemá a odmítá vstoupit do režimu ERMII.

Jiná situace panuje v Maďarsku, kde je přechod na euro během na dlouhou trať. Maďaři totiž zatím Maastrichtská kritéria neplní a zřejmě budou i posledním státem střední Evropy, který k euru přistoupí. „První realistický termín, o kterém by se dalo hovořit, vstupu Maďarska do eurozóny je 2015-2016,“ myslí si Janáček. Přestože má Maďarsko mnohem horší předpoklady, je možné, že nakonec do eurozóny vstoupí současně s ČR.

Kamil Janáček
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 15 hhodinami

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
před 23 hhodinami

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
19. 1. 2025

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
19. 1. 2025

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
19. 1. 2025

TikTok obnovil služby v USA po Trumpově slibu zrušení zákazu

Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Síť v USA přerušila provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
19. 1. 2025
Načítání...