Kalousek volá po zvýhodnění soukromých investic do vědy

Brno - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se postavil na stranu vědy a výzkumu, hodlá totiž tyto oblasti daňově zvýhodnit ve vyšší míře. Ministr s tím počítá v připravované novele zákona o dani z příjmu. Její parametry chce představit v polovině března, zákon by podle něj měl být schválen do konce roku a měl by platit od roku 2013. Nová úprava má podnikatele motivovat k vyšším investicím do vědy a výzkumu. Kalousek to vnímá jako jednu ze základních podmínek konkurenceschopnosti země.

V současnosti si podnikatelé o výši investice do vědy a výzkumu mohou snížit daňový základ. Investici do majetku tam mohou započítat ze sta procent, částku vynaloženou na platy výzkumníků z 200 procent. Kalousek chce, aby bylo možné i pořízení hmotného majetku započítat z 200 procent.

V ještě větší míře hodlá ministr zvýhodnit podnikatele, kteří z roku na rok investici do vědy a výzkumu zvýší. Z daňového základu si pak budou moci odečíst kolem 220 procent investice, číslo dává Kalousek k diskuzi. Pokud firma nakoupí badatelský výstup od vysoké školy, bude parametr ještě výhodnější: „Řekněme 240 procent.“

Ruku v ruce prověhne reforma vysokých škol

Paralelně se má podle šéfa jihomoravské TOP 09 Jana Vituly uskutečnit reforma vysokých škol, „která velmi spoléhá na to, že se podaří posílit tento pilíř financování“. Pro firmy je podle něj také daňové zvýhodnění průhlednější a přijatelnější než možnost žádat na výzkum a vývoj dotaci: „Když nevědí, jestli peníze dostanou, nebo nedostanou.“

Detaily chystané daňové změny dnes přijel Kalousek do Brna konzultovat se zástupci inovativních firem a rektorem Masarykovy univerzity Petrem Fialou.
Firmám zaměřeným na inovace a špičkové technologie má vyjít vstříc i zachování stropů pro odvody sociálního a zdravotního pojištění. Kalousek stropy podporuje, případně je chce v budoucnu ještě snížit.

Kalousek argumentoval tím, že špičkoví výzkumníci mají vysoké platy, a chce-li stát inovativní firmy podpořit, je třeba stropy zachovat: „Odvody ze sociálního a zdravotního pojištění bez stropů jsou obrovskou zátěží a znamenají podnikatelsky nepříznivé prostředí. Zeměkoule je malá, v takovém případě investoři a podnikatelé z takové oblasti utíkají.“

V současnosti neplatí zaměstnanci pojištění z příjmů nad 87 tisíc korun hrubého. V ČR je takových lidí asi 100 tisíc. Stát kvůli krizi uvažoval o zrušení stropů, změna však neprošla.

Vydáno pod