Praha - Politické strany se stále přou, jestli balík úspor změnit, nebo nechat být tak, jak je, a premiér Jan Fischer se je dnes pokusí dát dohromady. Jejich předsedy si na odpoledne pozval do Kramářovy vily. ČSSD, komunisti a zelení si v aktovkách přinesou návrhy změn, které by v balíku chtěli udělat. Občanští demokraté naopak nesou návrh dohody, podle které se na Janotův balík ve sněmovně ani nesáhne. Úřednický kabinet s osudem návrhu ministra financí spojuje svou budoucnost.
Janotův balíček - dohodnou se politické strany s Fischerem?
Ministr financí Eduard Janota chce balíčkem úsporných opatření snížit schodek na 155 miliard korun. Šetřit se má zrušením slev na sociálním pojištění, snížením rodičovského příspěvku nebo zvyšováním daní. Strany ale mají ostré výhrady. ČSSD balíček jako celek odmítá a chce změny. „Ten rozpočet nic nedělá pro důchodce a také málo dělá pro rodiny s dětmi, tady se musí očekávat naše pozměňovací návrhy,“ prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Občanským demokratům se Janotův recept taky moc nelíbí. Přesto ho jsou připraveni podpořit. „Vyzývám všechny strany, aby podepsaly dohodu, která bude znamenat, že ten vládní balíček je určitou konstantou a nebude do něho zasahováno,“ řekl České televizi Mirek Topolánek.
Změny přitom chtějí i zelení. Pokud ale pro ně nenajdou podporu, jsou připraveni na Janotův balíček kývnout. Taky KDU-ČSL a TOP 09 přes mnohé výhrady avizují, že pro vládní návrh na snížení rekordního deficitu nakonec ve sněmovně ruku zvednou. Komunisté úsporná opatření ministra financí podpořit nechtějí a chystají předložit vlastní návrhy na snížení schodku rozpočtu.
Co na to politické strany
Petr Nečas: „Jsme připraveni tento návrh podpořit, ale je jednoznačné, že nesmí dojít k tomu, že z tohoto návrhu bude udělán v Poslanecké sněmovně trhací kalendář.“
Pavel Horák: „KDU má problém s tím, co dopadá na život rodin s dětmi, zejména co se týká mateřské a taky porodného.“
Ondřej Liška: „Máme s některými položkami větší či menší problém, ale myslíme si, že je nutné, aby všichni ustoupili.“
Jiří Paroubek: „Budeme usilovat například o to, abychom prosadili větší daňovou progresi pro příjmy nad 1 200 000 ročně a také daň z příjmu právnických osob ve výši 21 procent.“
Jiří Dolejš: „U daňové progrese není problém u lidí s příjmy nad 80 tisíc měsíčně nastavit tu progresi ke 40 procentům, korporátní daň by měla být taky vyšší, než v současnosti je.“
Miroslav Kalousek: „Top 09 by to řešila jinak, ale jsme ochotni balíček podpořit, a to i přesto, že za normálních okolností bychom pro spoustu věcí z toho ruku nezvedli. Podpoříme bez pozměňovacích návrhů.“