Irský realitní trh stále skomírá

Dublin - Irsku se ani tři roky po prasknutí realitní bubliny nedaří vzkřísit trh s nemovitostmi. V zemi jsou stále desítky nedokončených projektů a Irové nemají o nové domy zájem. Mnoho z nich na ně nemá finance. Navíc na ostrově je nejvyšší nezaměstnanost za posledních 17 let a bez práce je zhruba 14 procent lidí.

Keltský tygr nemůže procitnout ze špatného snu. V Irsku se množí mrtvé čtvrtě, nedotčený stavební materiál či vzorové domy, do kterých měsíce nikdo nevešel. Následky realitní krize jsou tak vidět všude. „Když jsme se pouštěli do našeho posledního projektu, neměli jsme žádný důvod myslet si, že o domy nebude zájem. Ten minulý byl totiž okamžitě rozprodaný,“ prohlásil developer Johnny Owens.

Realitní bublina vyhnala ceny domů o tři sta procent. V tomto ohledu patří Irsko k rekordmanům. Dnes se ceny pohybují podstatně níž. Přesto je po celém Irsku zhruba 600 neobydlených čtvrtí. „Pokud vím, tak původní cena domu byla 300 tisíc eur. My jsme ho ale koupili zhruba za polovinu,“ říká majitelka domu Therese Heneghanová.

Irsko se ještě nevzpamatovalo z realitní krize (zdroj: ČT24)

Iry děsí rekordní nezaměstnanost

William Murtagh, stavitel

„Všichni mladí kluci, kteří strávili svá učňovská léta v irských stavebních firmách, jsou dnes v Austrálii, Spojených státech nebo v Kanadě. Nenajdete tu člověka mladšího 25 let.“

Irsko má dnes ale i jiný velký problém, kterým je nezaměstnanost. Její hodnoty se za poslední tři roky zvedly o deset procent. Irská vláda proto chce na určitou dobu snížit některé spotřební daně. Věří, že to zamezí masovému odchodu lidí do zahraničí. Tím dnes trpí především právě stavební sektor. Kvůli malému zájmu o nové domy jsou bez práce nejen stavaři, ale i štukatéři nebo elektrikáři.

Celé roky přitom realitní boom stál za rychlým ekonomickým růstem Irska. Realitní krize ho ale ukončila. Způsobila téměř zhroucení bankovního sektoru a uvrhla Irsko jako vůbec první zemi eurozóny do recese. V listopadu loňského roku musela irská vláda požádat o finanční pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond, od nichž získala úvěr ve výši dvou bilionů korun.

Nezaměstnanost v Irsku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
před 7 hhodinami

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
včera v 14:55

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
včera v 06:30

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
19. 1. 2025

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
19. 1. 2025

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
19. 1. 2025
Načítání...