Hrozí ztráta 15 000 pracovních míst? Hutě a železárny se obávají Číny

V ostravské huti pracuje přibližně sedm tisíc lidí, podobný počet zaměstnanců mají i v Třineckých železárnách. Pracovní místa může ohrozit dovoz levné oceli z Číny, jejíž zástupci nyní vyjednávají s Evropskou unií o udělení statusu tržního hospodářství. Pokud by byla Čína uznána za tržní ekonomiku, nemohlo by být evropské ocelářství chráněno před čínskými výrobky takzvaným antidumpingovým clem.

Uvolnění trhu a příliv levných výrobků by byl podle mnohých likvidační pro většinu oceláren v Evropě. Čína totiž vyrábí i prodává mnohem levněji.

„Z hlediska naší firmy s udělením statusu tržního hospodářství nesouhlasíme. Již v minulosti naše společnost ztratila své tradiční trhy na Středním východě a v severní Africe. Stalo se tak kvůli masivním importům levných čínských trubek,“ uvedla Zuzana Blahútová, ředitelka pro prodej, ArcelorMittal Tubular Products Ostrava.

V hutích a železárnách se bojí o práci (zdroj: ČT24)

Podle oceláře Zdeňka Demka se v ostravských hutích již rozebírá situace, co bude dál. „Situace je špatná, máme strach,“ potvrdil. Demkova rodina je s výrobou oceli spojena už po tři generace. Sám Zdeněk Demek se výrobě trubek věnuje už 34 let.

Ztrátou práce mohou být ohroženy tisíce zaměstnanců

Zatímco v Moravskoslezském kraji by pád ocelářství znamenal konec minimálně patnácti tisíc

pracovních míst, v celé Evropě by šlo o téměř desetinásobek. Proto se Číny bojí i europoslanci. Podle Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta Miloše Zemana, má však hlava státu jiný názor.

„Pan prezident podporuje udělení statusu tržní ekonomiky Čínské lidové republice,“ sdělil mluvčí.

Například europoslanec Pavel Telička (nestr. za ANO) s tím ale nesouhlasí. „Čínský prezident toto otevřel při jednáních s prezidentem Zemanem. Nevím, jestli změní názor. Ale určitě ten jeho názor není ten správný,“ doplnil.

Evropská komise nedávno ukončila veřejnou konzultaci v oblasti dopadů případného uznání Číny za tržní ekonomiku. Výsledky se aktuálně zpracovávají, jejich zveřejnění je naplánováno na červen. Komise musí do prosince rozhodnout, zda Číně status udělí. V případě, že se tak stane, omezilo by to pravomoci EU na uvalení cel na příliš levný dovoz z Číny.

Podle českých europoslanců Čína status tržního hospodářství v současné době nesplňuje. „Prioritou unie musí být ochrana domácího prostředí, ať už ocelářského, keramického či papírenského průmyslu, který musí čelit neférovým konkurenčním tlakům nebo nekalým praktikám. Proto je pro nás nezbytné, abychom si i do budoucna ponechali v EU možnost uplatnit stejně efektivní antidumpingová opatření, jako máme dnes,“ uvedla europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

„My vítáme Čínu jako prosperující ekonomiku, je jejím objektivním zájmem dodávat na co nejvíc trhů. To vymýcení chudoby, ke kterému tam v posledních letech dochází, je neuvěřitelné,“ říká komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. Má ale obavy, jaký dopad by udělení statusu v současné době mělo hlavně na oceláře.

„Dokud se s Čínou nepodaří dohodnout, že by se to například ocelářského průmyslu netýkalo, dokud komise nevyvrátí naše obavy, že to může znamenat ztrátu milionů pracovních míst, tak s tím nemůžeme souhlasit,“ dodala.

Čína chce status tržního hospodářství

Když Čína v roce 2001 vstoupila do Světové obchodní organizace (WTO), její členové oznámili, že Peking ještě neukončil proces přechodu k tržnímu hospodářství. Čína tehdy umožnila ostatním členům WTO uplatňovat vůči jejímu vývozu opatření vztahující se na netržní hospodářství. V praxi to znamenalo vyšší antidumpingová cla.

Čína ale tvrdí, že její přístupový protokol k WTO z roku 2001 stanovuje, že přechod země k tržnímu hospodářství bude po 11. prosinci 2016 automaticky uznán. Země však nyní splňuje pouze jediné z pěti technických kritérií EU, kterými Unie definuje tržní hospodářství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Česko zvládne při výpadcích ruské ropy přejít na zásobování západní cestou

Česká republika je nově připravená přejít v případě výpadků ruské ropy z ropovodu Družba na plné zásobování západní cestou ropovody TAL a IKL. Řekli to premiér Petr Fiala (ODS) a generální ředitel Mero ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves. Nadále platí, že se má Česko od ruské ropy odstřihnout v polovině letošního roku, jak vláda oznámila loni v červnu.
14:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nacher a Skopeček se přeli o růst platů politiků

Byl bych pro to, aby se platy politiků zmrazily na jeden rok, uvedl místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher. Podle něj by to donutilo poslance nastavit automat na vlastní platy, který by byl napojen na nezpochybnitelnou veličinu. Zmrazení by podle místopředsedy klubu ODS Jana Skopečka problém nevyřešilo. Jen bychom jej oddálili a prohloubili, oponoval v pořadu Události, komentáře.
před 9 hhodinami

Inflace v prosinci opět mírně zrychlila

Spotřebitelské ceny v České republice v prosinci meziročně stouply o rovná tři procenta, inflace tak zrychlila z 2,8 procenta v listopadu. Ceny pro spotřebitele se zvýšily nejvýrazněji od prosince 2023. Vliv na to měly ceny potravin a bydlení. Meziměsíčně ceny klesly o 0,3 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánovčera v 13:31

Podnikatelská družstevní záložna je bez licence

Česká národní banka (ČNB) odňala Podnikatelské družstevní záložně (PDZ) povolení působit jako spořitelní a úvěrní družstvo, a to z důvodu dlouhodobě přetrvávajících závažných nedostatků v činnosti. Rozhodnutí nabylo právní moci v pondělí. V návaznosti na tento krok ČNB podala soudu návrh na zrušení PDZ, její likvidaci a jmenování likvidátora.
včera v 11:58

Češi kupují nová auta. Přibývá alternativních pohonů, ojetin ubývá

Češi loni pořídili přes 231 tisíc aut, což je skoro pětiprocentní meziroční nárůst. Přes čtvrtinu prodaných aut tvořila ta s alternativními pohony a předpovědi na letošek naznačují další růst tohoto podílu. Automobilky představí nové modely a ceny by měly klesnout.
včera v 06:00

Ekonomika má strukturální problémy, nešlo jen o covid, shodují se expremiéři

Hosty nedělních otázek Václava Moravce byli tři bývalí premiéři, kteří hovořili mimo jiné o vysokých cenách energií i situaci české ekonomiky. Podle Jana Fischera je česká ekonomika ochablá a ochabovala už před covidem, protože má spoustu strukturálních problémů. S tím souhlasil i Mirek Topolánek, který řekl, že Evropa zaspala některé dlouhodobé trendy. Bývalý premiér Vladimír Špidla zmínil, že snaha dělat věci jako předtím a uhýbat nic nepřinese.
12. 1. 2025

Vláda chce do voleb stihnout řadu věcí, sněmovna je ale přehlcená

Do konce funkčního období zbývají současné vládě už jen měsíce. Během nich plánuje prosadit třeba reformu sociálních dávek nebo novelu zákoníku práce. Podle části opozice by ale kabinet krátce před koncem svého mandátu neměl měnit systémové věci.
11. 1. 2025

Česko se připravuje na konec ruské ropy

Polovina letošního roku by mohla být termínem, kdy se Česko od ruské ropy definitivně odpojí. Ukrajinská opozice navrhuje tranzit suroviny přes své území zakázat. Postup zatím nebyl schválený, na výpadek dodávek je ale Česko připravené. Vykrýt je má ropovod TAL, který propojuje Itálii, Rakousko a Německo.
10. 1. 2025
Načítání...