Hnědé uhlí se na zimu zdraží maximálně o dvě procenta

Praha - Hnědé uhlí by v zimním období podle vyjádření těžařů mělo meziročně zdražit minimálně či vůbec. Severočeské doly (SD) navýší cenu na čtvrté čtvrtletí maximálně o dvě procenta, řekl deníku jejich obchodní ředitel Pavel Vaňas. Pokud by průměrný růst na celém tuzemském trhu činil dvě procenta, majitel menšího domku by na letošní zimu za uhlí zaplatil zhruba o 400 korun více než loni. Mezi sezónou 2007 a 2008 byl přitom nárůst ceny v řádu tří až čtyř tisíc, píše dnešní Mladá fronta Dnes.

„Nedá se hovořit o zdražování, ale spíše o konci letních slev,“ dodal Vaňas. Ředitel pro komunikaci společnosti Czech Coal, bývalé Mostecké uhelné, Radek Stavěl se ale k vývoji cen nechtěl vyjádřit s tím, že každý velkoodběratel má jiné podmínky. Právě velkoobchody, které prodávají konečným zákazníkům, by cenu mohly ještě mírně navýšit. V cenách uhlí totiž panuje přísně oddělená sezonnost a komodita začne vždy na konci léta zdražovat s tím, jak po ní roste poptávka. Uhlí sleduje cenový trend všech energií, které jdou kvůli dopadům hospodářské recese dolů. „Ceny uhlí se obvykle drží inflace a vliv na ně má také cena plynu,“ řekl mluvčí SD Vladimír Budinský.

Inflace se letos blíží nule a plyn zlevňuje. Plynárenská RWE už zlevnila na poslední část roku v průměru o 2,5 procenta, za celý letošní rok pak plyn poklesl o přibližně deset procent. Elektřina bude příští rok levnější asi o šest až osm procent, přesné číslo bude jasné v listopadu.