Farmáři stále častěji váhají, zda se vyplatí koupit zemědělskou půdu. Její ceny výrazně vzrostly

Ceny zemědělské půdy skokově rostou (zdroj: ČT24)

Hektar zemědělské půdy stojí v průměru víc než 235 tisíc korun. Ceny se každým rokem skokově navyšují: loni stál hektar zhruba o 30 tisíc korun méně. Hlavně menším farmářům se tak už nevyplácí novou půdu kupovat.

Například majitel farmy Václav Čtrnáctý pěstuje plodiny na zhruba 250 hektarech v okolí Prahy. Vlastní ale jen zhruba 30 procent půdy. Zbytek si pronajímá od soukromých vlastníků. Další teď kvůli vysokým cenám nakupovat nechce.

„Myslím, že ani mně se to nevyplatí, nevrátí, a to je už investice pro naše děti,“ říká. 

Průměrné tržní ceny půdy
Zdroj: farmy.cz, cenova-mapa-pudy.cz

Podobně přemýšlí v Česku čím dál víc sedláků. Nákup vlastní půdy je pro ně drahý. Jen loni stouply tržní ceny meziročně o čtvrtinu. Za poslední tři roky pak o celých 65 procent. 

Zaznamenáváme každoročně enormní nárůsty cen zemědělské půdy. Farmáři nejen musí vybojovat ten boj tak, aby se k ní vůbec dostali, ale musí na ni taky mít. Některé podniky už zvažují, jestli tu půdu vůbec koupí.
Mojmír Severin
externí poradce Moneta Money Bank
externí poradce Moneta Money Bank

Fyzické osoby v Česku vlastní až 75 procent zemědělské půdy, pětinu firmy a zbytek stát. Ten ale do vývoje cen přímo nezasahuje.

„Dneska otázka ceny půdy je opravdu otázkou trhu, kdy vidíme, že nejen zemědělci, ale i velcí investoři, kteří dříve o zemědělství nejevili zájem, dneska mají zájem půdu nakupovat,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Ceny zemědělské půdy
Zdroj: ČT24

A právě třeba i kvůli spekulativním nákupům ceny zemědělské půdy rostou. Letos by ale mohl zájem investorů polevit, a tím pádem zpomalit i růst cen.

Jak to vidí boháči

Určitým vodítkem může být chování bohatých Čechů. Z květnového průzkumu J&T Banky mezi téměř 200 lidmi, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů (23,6 milionu Kč) vyplynulo, že nákup zemědělské půdy jako investice už není v kurzu. 

Zatímco loni nejvíce preferovalo jako investici zemědělskou půdu 41 procent respondentů, letos vnímají milionáři investice do zemědělské půdy jako méně výhodné. V Česku jí věří 28 procent respondentů, což je nejméně za pět let. 

K podobným závěrům došel i průzkum UniCredit Private Banking, který zahrnuje informace o 6000 klientech privátního bankovnictví s majetkem přesahujícím tři miliony korun.

  • Jako důvod poklesu zájmu investoři uvádějí dramatické zvýšení cen zemědělské půdy kvůli jejímu skupování multimilionáři a velkými společnostmi. 
  • Objevila se také obava z možné novely zákona o zemědělské půdě, která by umožnila předkupní právo půdy pro zemědělce, kteří na půdě pracují.
  • Zdroj: Průzkum J&T Banky, ČTK
Vydáno pod