EU a MMF by mohly Řecku retroaktivně snížit úroky

Brusel – Řecko by dnes mohlo od ministrů financí zemí eurozóny konečně získat souhlas s druhým záchranným balíkem, jehož výše by měla dosáhnout 130 miliard eur, tedy asi 3,3 bilionu korun. Podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroj z řeckého ministerstva financí, se už pracovní skupina činitelů eurozóny dohodla na tom, že je možné Řecku retroaktivně snížit úroky z již vyplacených půjček od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Pořád se ale prý jedná o tom, zda by větší část dluhu nemohli Řecku odpustit soukromí věřitelé. Dosažení dohody o záchranném plánu je pro Řecko důležité, jinak by mu hrozil neřízený bankrot. Ten by zemi uvrhl do chaosu a mohl by mít nepředvídatelné dopady i na celoevropské hospodářství.

„Zdá se, že už je dohoda o snížení úrokové sazby těch původních půjček (od EU a MMF), stejně jako o tom, že plán výměny dluhopisů se bude týkat i řeckých dluhopisů v investičních portfoliích centrálních bank (eurozóny),“ uvedl dnes zdroj, který trval na zachování anonymity.

Eurozóna o pomoci chtěla podle původních plánů rozhodnout už několikrát v minulých dnech a týdnech, avšak vždycky to odložila kvůli tomu, že čekala na splnění řady podmínek. Hlavně šlo o schválení drastických reforem a škrtů, které nakonec řečtí zákonodárci i přes masivní odpor tamní veřejnosti odsouhlasili. Eurozóna ale také chtěla od řeckých politických lídrů písemný závazek, že budou v nastoupené reformní cestě pokračovat i po dubnových předčasných volbách.

Evangelos Venizelos, řecký ministr financí

„Občané Řecka posílají Evropě zprávu, že učinili a ještě učiní nezbytné oběti k tomu, aby naše země opět získala rovnocenné místo v evropské rodině.“

„Dvě vedoucí strany v Řecku představují pouze dvacet pět procent v preferencích. Nevíme, jaká vláda vznikne po dubnových volbách. Dnešní sliby mohou být radikálně následující vládou změněny. (…) Nemáme zajištěnu stabilitu v Řecku,“ podotkl ekonom University of New York in Prague Kevin Capuder. Šéf řecké pravicové Nové demokracie a pravděpodobný vítěz dubnových předčasných voleb Antonis Samaras se už dokonce nechal slyšet, že seznam škrtů, k nimž se Řecko zavázalo, by se měl po volbách přepracovat a měly by se vyjednat lepší podmínky.

Juncker: Není čas ztrácet čas

Rakouská ministryně financí Maria Fekterová nicméně o víkendu uvedla, že eurozóna balík úvěrů schválí. Ovšem na konečných podrobnostech finanční pomoci se podle ní stále pracuje. Eurozóna nenechá zadlužené Řecko zbankrotovat ani podle eurokomisařky pro spravedlnost Viviane Redingové. „Řecko nemůže zbankrotovat, nechceme to,“ uvedla komisařka v rozhovoru pro rakouský list Kurier. „Jsem přesvědčena, že (ministři financí v pondělí) pomoc schválí, ale s podmínkami. Tyto peníze nesmí téct do bezedné jámy,“ dodala.

Také podle šéfa Euroskupiny Jeana-Claudea Junckera Řecko při plnění požadavků partnerů učinilo významný pokrok. „Musíme dnes rozhodnout, není čas ztrácet čas,“ podotkl Juncker při příjezdu na jednání. I on připustil, že některé otázky jsou stále otevřeny. Konkrétně v tomto směru zmínil třeba to, jak moc může přispět k seškrtání dluhů soukromý sektor.

Jean-Claude Juncker a Lucas Papadimos
Zdroj: ČTK/AP/Charles Caratini

Ustojí Řecko své závazky?

Řekové mezitím dál proti úsporným plánům politiků protestují. Včera sice jen v tisících a bez násilí, jindy však četnější demonstrace často končí bitkami s policií. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění ale pořád tři čtvrtiny Řeků chtějí zůstat v eurozóně. I když podle některých zdrojů stále zůstává na stole varianta, že Řecko nedostojí svým závazkům a vyhlásí bankrot.

MMF už Řecku příliš půjčovat nechce

Poskytnutí půjčky Řecku by mohl nečekaně zkomplikovat Mezinárodní měnový fond. List The Wall Street Journal v sobotu napsal, že fond přehodnocuje svou angažovanost v Evropě. Na dalším balíku pomoci se tak chce podílet už jen 13 miliardami eur. Zbylých 117 miliard tak budou muset dodat členské země eurozóny.

„Nemyslím si, že je to nereálné. Nicméně problém je, že to vlastně není konečné řešení. Budou potřeba další a další peníze, aby Řecko bylo solventní,“ varoval Capuder. Podle informací ekonomického listu Financial Times vlády členských zemí eurozóny spoléhají na to, že jim se záchranou Řecka pomůže Evropská centrální banka spolu s národními bankami členských zemí. ECB by se mohla vzdát části svých budoucích zisků z prodeje řeckých
státních dluhopisů. Již dříve přitom banka naznačila, že s tím nemá problém a je připravena to udělat.

Řecký dluh se v současnoti pohybuje kolem 159 procent hrubého domácího produktu. Škrty a odpis části dluhu soukromými investory ho podle původních předpokladů měly srazit do roku 2020 na 120 procent HDP. Nyní se ovšem stále častěji hovoří o tom, že tato meta je nedosažitelná. V roce 2020 se bude řecký dluh stále jště pohybovat kolem 129 procent HDP.

Nepokoje v Řecku
Zdroj: ČTK/AP/Petros Giannakouris

Podle ekonoma Pavla Mertlíka nicméně čeká Řecko ještě celá řada těžkostí, i kdyby se mu nakrásně podařilo dluh ke 120 procentům HDP snížit. „Sto dvacet procent HDP je pořád obří dluh speciálně v ekonomice, která je nevýkonná, nekonkurenceschopná, jako je ekonomika Řecka. Je to země, která je méně konkurenceschopná než Bulharsko, Rumunsko, Turecko – její sousedé. A pokud se toto nezmění, tak v Řecku budou problémy,“ řekl ČT24.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Juchelka chce upravit superdávku. Změny mají cílit třeba na samoživitelky

Novou superdávku čekají další změny. Po schváleném odkladu pro současné příjemce podpor chce ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) představit ještě úpravy systému. Podle šéfa resortu se totiž ukázalo, že návrh nepočítal se všemi potřebnými. Mimo nově definovanou pomoc státu zůstaly třeba některé samoživitelky. Ministerstvo se ale chce zaměřit také na situaci pěstounských rodin. Celý balík opatření plánuje vláda představit do konce května.
před 16 hhodinami

Ropa zlevňuje po zprávách o novém návrhu Íránu na jednání s USA

Ceny ropy se v pátek výrazně snižují po zprávách, že Írán zaslal Spojeným státům další návrh na jednání o ukončení války. Severomořská ropa Brent kolem 16:20 SELČ vykazovala pokles o více než tři procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 107 dolarů (asi 2225 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř pět procent a sestoupila pod sto dolarů za barel.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Začala prozatímně platit dohoda mezi EU a skupinou Mercosur

Od půlnoci začala prozatímně platit obchodní dohoda mezi Evropskou unií a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Vyjednávání o ní trvalo přes čtvrt století a Evropská komise se rozhodla využít své pravomoci začít ujednání uplatňovat, ačkoliv ho ještě neschválil Evropský parlament. Dohodu v minulosti silně kritizovali zemědělci a její uplatňování před dokončením ratifikace kritizovala například Francie.
před 21 hhodinami

Finsko zprovoznilo první lithiový důl v Evropě. Těženou rudu rovnou i zpracuje

Finsko uvedlo do provozu první lithiový důl na kontinentu. Závod je výjimečný i v tom, že se klíčová surovina pro současnou elektroniku na jednom místě nejen těží, ale rovnou zpracovává pro použití do baterií. Zdejší produkce má pokrýt asi desetinu současné poptávky v Evropě, která je jinak zcela závislá na dovozu.
před 22 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o stavebním zákoně

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od nového stavebního zákona slibuje, že rozhýbe stavební trh. Opozice tvrdí, že je ušitý horkou jehlou a způsobí víc škody než užitku. „Ten zákon napsali developeři, a to ještě developeři pražští. (...) Máme tady zákon, který ne, že ruší razítka, ale vypíná kontrolu veřejných zájmů. (...) Národní památkový úřad si ani nesáhne na ty chráněné zóny,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Neřešíme jenom problémy Prahy,“ oponovala poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). „To, že se snažíme, aby bylo nějakým způsobem (k dispozici) bydlení, aby se rozrůstal bytový fond a aby lidé měli kde bydlet, to je pravda. Ale to jen jedna z drobných věcí, jsou tam (ve stavebním zákoně) i další,“ dodala.
před 22 hhodinami

Potřebujeme naučit mladé lidi jezdit veřejnou dopravou, míní Bednárik

Potřebujeme mladé lidi naučit jezdit veřejnou dopravou, řekl ve čtvrtečním Interview ČT24 ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v souvislosti s avizovanými slevami na jízdné od nového roku. Podle něj nejde o rozhazování peněz. Lidé bez těchto opatření budou jezdit častěji autem a spotřebovávat více paliva, míní. Vyjádřil se i k rozestavěným dálnicím. Prioritou je dle ministra dostavět dálnici D35. Pořad moderoval Jiří Václavek.
včera v 07:00

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
30. 4. 2026
Načítání...