Ekonomické špičky v malebném Davosu: Přichází normalizace?

Nejdůležitější ekonomická událost roku je tady. Ve švýcarském Davosu, kam zamířila elita byznysu, dnes začíná Světové ekonomické fórum (World Economic Forum). Ústřední téma se nejspíše bude točit kolem toho, jak se svět pomalu vrací do stabilní polohy a hospodářství vyspělých států zažívá obrodu.

Od chvíle, co v roce 2008 oficiálně započala světová finanční krize, už médii několikrát přelétla zpráva o tom, jak se globální ekonomika staví zpět na nohy. Dosud však spíše jako na houpačce docházelo k jejím nenadálým pohybům a tu a tam se třeba ze Spojených států nebo Číny objevovaly zprávy o hospodářském oživení a následném nečekaném propadu. 

Podle komentátorů ekonomického listu Financial Times však konečně nastal čas na to, aby se o roce 2014 začalo mluvit jako éře normalizace. Připouštějí to mimo jiné Spojené státy, které pomalu ustupují od svého masivního programu nákupu aktiv, a taky investoři, znovuobjevující důvěru v trhy. Problémem ovšem zůstává Blízký východ a hlavně nejistá situace kolem Sýrie, ale třeba i Turecka.

Kdo si usurpuje světové bohaství?

Vábničkou na světové fórum se stala už pondělní zpráva nevládní organizace Oxfam. Podle ní se totiž ekonomická nerovnost ve většině zemí světa od počátku finanční krize rozšířila natolik, že 85 nejbohatších lidí světa má tolik majetku jako chudší polovina lidstva. Za důvod pak Oxfam označil finanční deregulace, nepřehledné daňové systémy a pravidla usnadňující daňové úniky.

Polovinu veškerého bohatství ve světě drží přitom pouhé procento obyvatelstva, jehož příjmy v letech 1980 až 2012 ještě vzrostly. Majetek procenta nejbohatších lidí v Číně, v Portugalsku nebo ve Spojených státech se od roku 1980 zdvojnásobil. I v zemích považovaných za více rovnostářské, jako je Švédsko a Norsko, se podíl příjmů jednoho procenta nejbohatších zvýšil o více než 50 procent.

Právě o rostoucích rozdílech mezi bohatými a chudými nebo třeba nezaměstnanosti se bude v Davosu rovněž diskutovat.

Nahrávám video
Komentář Jana Macháčka z Respektu
Zdroj: ČT24

Směr Davos

V Davosu se sjíždí na 2 500 hostů, kteří se chtějí podělit o své zkušenosti ze světa byznysu, na oplátku si poslechnout názory druhých a taky získat důležité kontakty. V níže uvedené infografice o nich najdete bližší informace - od jejich pohlaví, národnosti až po sektor, ze kterého pocházejí. Fórum potrvá do soboty. Během pár dnů zde vystoupí nejen státníci, jako třeba japonský premiér Šinzó Abe a íránský prezident Hasan Rouhání, ale i šéfka Yahoo Marissa Millerová nebo zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Svět v roce 2035 podle Gatese: Chudé země téměř zmizí

Právě Bill Gates den před fórem rozeslal optimistické poselství - v roce 2035 prý už ve světě nebude prakticky žádná země, která by se potýkala s chudobou. „Svět se zlepšuje a za dvě desetiletí bude lepším místem,“ napsali Gates a jeho manželka Melinda v pravidelné výroční zprávě své nadace. Gatesovi se letos rozhodli poukázat na tři údajné pesimistické mýty, které podle nich lidem na celém světě zbytečně ztrpčují život. „Všechny tři ukazují ponurou vizi budoucnosti: podle jednoho se svět nezlepšuje, je stále chudý, nemocný a čelí přelidnění,“ uvedl Gates. Pohled na hospodářské parametry ale podle něj mluví o něčem jiném - podle HDP na hlavu se nyní třeba země jako Čína, Indie nebo Botswana, dříve považované za chudé, řadí k rostoucím ekonomikám.

A mezi pozvanými nechybí ani Češi. Jak informoval server IHNED.cz, tradičního setkání ekonomických špiček světa se zúčastní dva důležití a velmi blízcí spolupracovníci nejbohatšího Čecha Petra Kellnera - Jiří Šmejc a Martin Štefunko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Tim Cook opustí post generálního ředitele společnosti Apple

Tim Cook po patnácti letech opustí post generálního ředitele americké technologické společnosti Apple. Od 1. září ho vystřídá John Ternus, který byl dosud odpovědný za hardware. V tiskovém prohlášení to v pondělí oznámila společnost Apple s tím, že Cook se stane předsedou představenstva. Cook vedl Apple od roku 2011, kdy funkci převzal od zesnulého spoluzakladatele společnosti Stevea Jobse.
před 5 hhodinami

Rozpočtové určení daní budeme řešit, až se kraje dohodnou, řekl Babiš

Domlouvat se na změně rozpočtového určení daní lze, až se všechny regiony domluví na její podobě, uvedl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda tak zamítla návrh Pardubického kraje. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po zasedání oznámil, že stát a ČEZ v pátek uzavřou memorandum k rozvoji malých modulárních reaktorů. Ministři také mimo jiné schválili cestu šéfa diplomacie Petra Macinky (Motoristé) do Saúdské Arábie, kde má od středy usilovat o spolupráci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Paliva v úterý opět zlevní, strop pro naftu klesne o více než dvě koruny

Pohonné hmoty v úterý opět zlevní. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti pondělku sníží o 2,27 koruny na 40,86 koruny za litr, benzin bude možné prodávat za 40,64 koruny, tedy o 69 haléřů levněji než v pondělí. Ceny na úterý vycházejí ještě z pátečního poklesu na burze, jejich pondělní růst by se měl projevit v cenách na středu. Úřad stanovuje ceny od předminulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce dubna.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ceny ropy a plynu prudce rostou po opětovném uzavření Hormuzského průlivu

Ceny ropy prudce rostou. Děje se tak poté, co se zvýšilo napětí mezi USA a Íránem a Teherán znovu uzavřel Hormuzský průliv. Severomořská ropa Brent kolem 7:00 zdražovala o 5,4 procenta k 95,30 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI přidávala téměř šest procent k 88,80 dolaru za barel. Stoupá i velkoobchodní cena plynu pro evropský trh. Klíčový termínový kontrakt s dodáním příští měsíc kolem 7:45 SELČ ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku přidával 7,6 procenta na 41,70 eura za megawatthodinu (MWh).
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

VideoVýrobců obuvi ubývá, trendy i návyky zákazníků mění trh

Počet výrobců obuvi klesá – v Česku za tři roky o třináct, v Evropě o více než dva tisíce. Stávající producenti proto hledají nové cesty, jak oslovit zákazníky, zatímco čelí silné konkurenci z Asie. Češi se při nákupech stále z velké části orientují podle ceny, přibývá však i těch, kteří si připlatí za takzvanou barefoot obuv napodobující chůzi naboso nebo za boty na míru. Vedle zdravé chůze hraje stále větší roli především pohodlí, trendem posledních let navíc zůstávají tenisky.
před 23 hhodinami

Tchaj-wanu je dle Vondráčka věnována nadstandardní pozornost. Vztahy se musí udržovat, říká Demetrashvili

Vláda zamítla předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) cestu speciálem na Tchaj-wan, kam měl jet s podnikatelskou delegací. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Radka Vondráčka (ANO) je Tchaj-wanu věnována až nadstandardní pozornost. S tím nesouhlasí bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS), podle kterého má Vystrčil na cestu vládním speciálem nárok. Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Renata Vesecká (Motoristé) nevidí důvod, proč by Vystrčil měl jet zrovna nyní. Podle poslankyně Kateriny Demetrashvili (Piráti) se diplomatické vztahy musí udržovat, tím spíš, když jsou dobré. Nedělní debatu vedl Martin Řezníček.
19. 4. 2026

Bednář hájí vrácení důchodové hranice na 65 let. Budeme evropskou výjimkou, míní Pivoňka Vaňková

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali plánované změny v důchodovém systému. Člen senátního výboru pro sociální politiku Martin Bednář (ANO) obhajoval vládní změny zaměřené spíše na stávající důchodce než na ty budoucí a zdůraznil předvídatelnost důchodového systému. Podle místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavly Pivoňky Vaňkové (STAN) je důležité důchodový systém stabilizovat a připravit ho právě pro budoucí generace. Diskuzi moderovala Nina Ortová.
19. 4. 2026

Česko má podle Havlíčka smluvně zajištěny dodávky leteckého paliva na celou sezonu

Česká republika má smluvně zajištěny dodávky leteckého paliva pro celou sezonu, řekl v diskusním pořadu televize CNN Prima News ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Zároveň ale nevyloučil, že některé aerolinky mohou kvůli nedostatku paliva v zahraničí rušit lety do Česka. Plynulé dodávky leteckého petroleje pro český trh v minulých dnech potvrdili i distributoři.
19. 4. 2026
Načítání...