Do fronty na Opel se zařadili také Číňané

Berlín/Rüsselsheim - Čínský výrobce automobilů Beijing Automotive Industry Corp (BAIC) ještě dodatečně podal nabídku na vstup do německé automobilky Opel. Řekl to dnes jeden z činitelů německé vlády. Nabídku v řádném termínu předložily tři firmy: Magna International, která je prý podle všeho mírným favoritem, Fiat a Ripplewood Holdings. Nejlepší nabídku by vláda měla vybrat ve středu.

S kancléřkou Angelou Merkelovou se setkal šéf automobilky Fiat Sergio Marchionne, aby jí předložil pozměněnou nabídku na vstup do Opelu. Němečtí politici se zdráhají říci, zda mají mezi zájemci nějakého favorita, spekuluje se však, že největší šance má Magna.

Šéf Fiatu Sergio Marchionne:

„Absolvovali jsme konstruktivní jednání. Předložili jsme náš plán a německá vláda je zcela odhodlána ten problém řešit.“


Předák odborové organizace Opelu Klaus Franz řekl, že Magna zůstává na čele žebříčku. Nabídka Fiatu by podle něj naopak vedla jen k tomu, že problém nadvýroby v Opelu by se ještě zhoršil.

Opel je součástí největší americké automobilky General Motors, která se v důsledku slabé poptávky dostala na pokraj bankrotu. Americké vládě má do 1. června předložit plán restrukturalizace. GM se chce Opelu a některých dalších značek zbavit, aby se mohla soustředit na restrukturalizaci.

Přestože je Opel soukromou společností, vláda se v jednáních angažuje také, protože úřady budou muset garantovat obrovské půjčky, bez nichž se Opel během restrukturalizace neobejde.