Developeři staví zeleně, poptávka převyšuje nabídku

Praha - Čeští developeři začali stavět zeleně. Úsporné a k životnímu prostředí šetrné stavby se totiž podle nich dají lépe prodat. Platí to hlavně u kancelářských center. Na ekologické budovy sází třeba Skanska nebo Sekyra Group.

City Green Court na pražském Pankráci je na první pohled běžná kancelářská budova. Ve skutečnosti jde ale o jednu z prvních staveb, která se uchází o nejvyšší stupeň certifikátu LEED, což je ohodnocení pro šetrné stavby. Je o polovinu méně energeticky náročná, než je běžné. „Budova spotřebovává menší procento energie, má nižší náklady na vodu a dále je samozřejmě dostupná veřejnými prostředky, používáme nezávadné materiály,“ vysvětlila Petra Hajná ze společnosti Skanska.

Úspora peněz i životního prostředí ale není zadarmo. City Green Court, který se právě dostavuje, stál kolem miliardy korun. Počáteční investice se v průměru u komerčních nemovitostí vrátí do tří let. „Ta počáteční investice může být o něco málo vyšší, ale mýtus o tom, že to může být třeba 30 nebo 50 % je opravdu mýtus, při dobrém návrhu té budovy se to navýšení může pohybovat kolem 10 %,“ vyvrátil nepravdivé informace o ekologicky šetrných domech Petr Hájek ze stavební fakulty ČVUT.

Šetrná budova využívá například automatické stínění fasády nebo speciální sklo, které zabraňuje přehřívání kanceláří. Ale třeba také chlazení vodou z Vltavy nebo zatravněná střecha, budova chytá i dešťovou vodu.

Poptávka po zelených nemovitostech podle developerů převyšuje nabídku. „My jsme začali stavět spekulativně, v době, kdy jsme neměli žádného nájemce, bylo to v době finanční krize a ukázalo se, že v průběhu té výstavby se nám podařilo obsadit 95 %,“ popsala úspěch zelené budovy City Green Court Hajná. Za to do stavby zelených nemovitostí určených pro bydlení se developeři zatím tolik nepouštějí. Především proto, že stát pozastavil dotační programy panel a zelená úsporám.

Reportáž Jana Spilky (zdroj: ČT24)