Daňové přiznání: Ptáte se, odpovídáme

Praha – Termín podání daňového přiznání se rychle blíží. O tom, jak mnoha lidem nahání hrůzu, svědčí i příval dotazů, které nám posíláte do Poradny portálu ČT24. Některé jsme zodpověděli už v daňovém seriálu, který si můžete vždy ve středu přečíst na stránkách Poradny ČT24. Odpovědi na ostatní vám přinášíme v tomto článku.

Leoš: Musím uvádět bolestné do daňového přiznání?

Bolestné do daňového přiznání neuvádíte. Pokud by ale šlo o náhradu příjmů, tak by se takový příjem zdaňoval a podléhal i sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

Miroslav: Jsem starobní důchodce. Vedle důchodu si ale ještě přivydělávám. Jak se to promítne do daní a odvodů?

Mzda důchodce podléhá stejnému režimu zdanění a platbám sociálního i zdravotního pojištění jako u běžného zaměstnance. Pokud by roční součet důchodu, příjmů za zaměstnání a základů daně z podnikání a pronájmu překročil 840 tisíc korun, musel byste vše (včetně důchodu) zdanit v daňovém přiznání.

Martin: Dobrý den, chci se zeptat, jsem osoba samostatně výdělečně činná, podnikám. V roce 2011 jsem podnikal celý rok, v létě jsem nastoupil do práce na hlavní pracovní poměr, který trval od 7. července do 18. srpna 2011, jak tohle ovlivní mé daňové přiznání jako OSVČ? Podnikání jsem nepřerušil.

Ve svém daňovém přiznání uvedete dílčí základ daně z podnikání i ze zaměstnání. V příloze číslo 1 uvedete své příjmy a výdaje z podnikání a vyčíslíte dílčí základ daně z podnikání. Podle potvrzení o zdanitelných příjmech od svého zaměstnavatele uvedete ve 2. oddílu úhrn příjmů a povinného pojistného ze zaměstnání. Součet příjmů a pojistného je dílčí základ daně ze závislé činnosti (zaměstnání).

Vladimír: V roce 2011 moje manželka byla tři kvartály spolupracující osobou u mé firmy. Čtvrtý kvartál podnikala samostatně místo mne. Já jsem již byl ve starobním důchodu. Mohla moje manželka podat dvě daňové přiznání za rok 2011?

Přiznání manželka podává jen jedno. V příloze číslo 1 uvede jak příjmy z podnikání, tak příjmy, které na ni připadly jako na spolupracující osobu.

Daňové přiznání, nezaměstnanost a minimální mzda

Jaroslava: Jsem dlouhodobě evidovaná na úřadě práce a pobírám pouze životní minimum. Jiný příjem jsem za rok 2011 neměla. Musím podávat přiznání k dani?

Daňové přiznání nepodáváte.

Vlastimil: Dobrý den, zajímalo by mě, zdali musí daňové přiznání podávat i lidé, kteří pobírají pouze minimální mzdu a neplatí tedy kromě zdravotního a sociálního pojištění žádnou daň z příjmů.

Daňové přiznání v takovém případě podávat nemusíte. Podat byste je musel jen v případě souběhu zaměstnání nebo jiných zdanitelných příjmů převyšujících 6 000 korun (nájemné, podnikání…).

Jana: Dobrý den, prosím o radu, jestli a případně jak mám doložit k daňovému přiznání, že jsem část roku byla bez zdanitelného příjmu. Pracovní poměr mi skončil 31. října 2011, od 1. listopadu 2011 jsem na neschopence, tudíž nejsem registrovaná na úřadu práce. V Potvrzení o zdanitelných příjmech mám uvedeny jen odpracované měsíce.

Období bez zdanitelných příjmů nemusíte dokládat.

Petr: Mám otázku, zda a jakým způsobem mám podat daňové přiznání. Devět měsíců minulého roku jsem byl vedený na úřadu práce. V té době jsem již nepobíral podporu v nezaměstnanosti ani žádné jiné dávky. Zbytek roku jsem byl osoba bez zdanitelného příjmu a platil jsem si jen zdravotní pojištění. Za celý rok jsem neměl žádné příjmy. Mám podat daňové přiznání na obvyklém formuláři? Jaké doklady mám k němu přiložit?

Daňové přiznání nejste povinen podávat.

Jarmila: Mám živnostenský list a v roce 2011 mám příjem 321 korun (vratka zdravotního pojištění). Živnost odhlásím letos. Prosím, sdělte mi, jestli musím vypisovat daňové přiznání a odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Bohužel neznám další okolnosti, zda jste měla živnost přerušenou, souběh se zaměstnáním nebo jiný zdroj příjmů. V každém případě ale daňové přiznání včetně Přehledů zpracujte.

Před úřadem práce
Zdroj: František Vlček/isifa/Lidové noviny

Odečet úroků z hypotéky

Marek: V roce 2008 jsme si spolu s manželkou koupili byt 2+kk na hypoteční úvěr. V daňovém přiznání jsem si proto v roce 2009, 2010 a 2011 snížil základ o úroky z hypotéky. V prosinci 2010 jsme koupili větší byt na novou hypotéku a na konci prosince se do něj přestěhovali. 1. ledna 2011 jsme náš starý byt začali pronajímat. Jak to bude teď v roce 2012 s možností snížení daňového základu?

Podmínkou pro odečet úroků ze základu daně je vlastnictví bytu a trvalé bydlení v něm. K příjmům z pronájmu můžete v daňovém přiznání uplatnit skutečné výdaje (včetně úroků) nebo výdaje ve výši 30 procent z příjmů.

Daňové přiznání a práce v zahraničí

Monika: Již pět let žiji v zahraničí – ve Velké Británii. Nikdy jsem daňové přiznání v České republice nepodávala. Mí slovenští kamarádi ovšem daňové přiznání podávají, za nepodání prý ze zákona hrozí vysoké sankce. Ptala jsem se ostatních Čechů, ale všichni jsou zmatení a říkají, že u nás to zákonem není dáno. Můžete mi prosím poradit, jak to je?

Jestliže žijete a pracujete ve Velké Británii, nejste rezidentem České republiky. Platíte daně i pojištění ve Velké Británii. Nemáte-li v ČR žádné příjmy, daňové přiznání v ČR nepodáváte. V podobných případech je dobré znát text smlouvy o zamezení dvojího zdanění.

Paní M.: Prosím jaký je kurz koruny vůči britské libře pro daňové přiznání za rok 2011?

Podle Pokynu D-8 Generálního finančního ředitelství je jednotný kurz pro rok 2011 stanoven na 28,25 koruny za libru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU.
před 17 mminutami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 8 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 18 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 18 hhodinami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
19. 1. 2026

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...