Čtvrtina velkých firem bude nabírat. Horníky a úředníky ale propouštění nemine

Ke zprávě statistiků o tom, že v únoru klesla nezaměstnanost na 6,3 procenta, se přidala ještě studie Manpower Index trhu práce, podle níž budou zaměstnavatelé letos na jaře zvyšovat počty svých pracovníků. Přijímat chce sedm procent z nich, propouštět naopak tři procenta. Nábor nových zaměstnanců ale plánuje více než čtvrtina velkých firem.

Manpower v rámci své studie oslovil celkem 750 českých firem, z nichž 89 procent nepředpokládá, že by nějak měnilo počty svých zaměstnanců. A jelikož sedm procent plánuje nabírat a tři procenta propouštět, vychází čistý index práce na plus čtyři procenta. Pro předchozí čtvrtletí plánovalo pracovníky propouštět i nabírat sedm procent firem, index tak byl na nule.

„Nezaměstnanost v Česku je spolu s Německem nejnižší v EU a je velmi pravděpodobné, jak ukazuje přetrvávající optimismus Manpower Index trhu práce, že v září dosáhne úrovně z roku 2008. To je výborná zpráva pro lidi, kteří hledají práci,“ komentovala vývoj na pracovním trhu generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Pro zaměstnavatele je ale podle Rezlerové situace na trhu práce obrovská výzva, protože firmy stále bojují s nedostatkem odborníků zejména na technických pozicích. Na trhu je málo IT specialistů, strojních inženýrů, ale i řemeslníků a firmy mají tisíce volných míst i ve výrobě a logistice. Je ale patrné, že v tomto ohledu je tuzemský trh práce velmi rigidní, protože i v situaci, kdy je na trhu 200 tisíc volných míst, tak na úřadech práce zůstává přes 450 tisíc nezaměstnaných, dodává Rezlerová.

Není odvětví jako odvětví

Co se týče rozdělení společností podle velikosti, tak nábory plánují všechny typy. Nejvíce zaměstnanců se chystají přijmout velké společnosti, jejichž čistý index trhu je plus 24 procent (na 26 procent jich plánuje nabírat a dvě procenta snižovat počet zaměstnanců). Střední podniky předpovídají také poměrně vysokou náborovou aktivitu s indexem deset procent. Malé podniky hlásí index devět procent a mikropodniky čtyři procenta.

Z jednotlivých odvětví čeká nejsilnější nábor podle všeho výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s čistým indexem trhu práce plus 14 procent. Plusová čísla vyšla i velkoobchodu a maloobchodu a kategorii doprava, skladování a komunikace.

Očekávání na trhu práce
Zdroj: Manpower

Pokles počtu pracovních sil očekávají naopak odvětví státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura a těžba nerostných surovin s minus dvěma procenty.

Morava a Čechy. A co svět?

Příznivé náborové plány s čistým indexem trhu práce šest procent hlásí zaměstnavatelé v Praze, pět procent na Moravě a v Čechách tři procenta. V porovnání s předchozím čtvrtletím index v Praze posílil o tři procentní body a v Čechách dokonce o šest procentních bodů. Náborové plány na Moravě zůstávají relativně stabilní.

Celosvětově zaměstnavatelé ve 39 ze 42 zemí očekávají nárůst počtu pracovních sil. Přestože trh vykazuje známky oslabování, náborové plány ve většině zemí a oblastí zůstávají umírněné. Některým klíčovým trhům práce, jako je Německo, Francie a Itálie, se nedaří dostat se uprostřed ekonomické nejistoty do tempa. Nejsilnější index hlásí Indie, Japonsko, Tchaj-wan, Kolumbie a Guatemala, nejslabší Brazílie, Francie a Itálie.

Marksová bude bojovat za rovné platy

„Myslím si, že už v letošním, ale hlavně v příštím roce uvidíme určité přetahování podniků o nejschopnější zaměstnance, což by mělo tu platovou škálu rozšířit, a samozřejmě u těch, kteří jsou ochotni vykonávat kvalitní práci, tak i docílit vyššího mzdového ohodnocení,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Vedle zvyšování platů se ale mluví i o narovnání rozdílů mezi mzdami mužů a žen. Ministerstvo práce pod vedením Michaely Marksové (ČSSD) plánuje na jaře spustit velkou kampaň, která má právě na rozdíly ve výdělcích žen a mužů upozornit. Ženy v Česku vydělávají v průměru o 22 procent méně než muži a Česko je tak mezi členskými státy EU třetí nejhorší.

Kampaň „22 procent k rovnosti“ by měla začít na jaře. Nabídne třeba mzdovou kalkulačku. Na ní si budou moci lidé spočítat, jaký je obvyklý plat v jejich profesi s jejich vzděláním a praxí v jejich regionu. Budou si pak moci říct případně o přidání. Ministerstvo vedle toho také dokončuje návod pro inspekci práce. Shrne v něm, na co se mají inspektoři zaměřit a jak mají neoprávněné rozdíly vyhledávat.

Feministka a dokumentaristka Olga Sommerová v pořadu Interview ČT24 uvedla, že se ve své profesi nesetkala s odlišným odměňováním. Považuje ale za neuvěřitelné, že za stejnou práci má mít žena nižší plat. „Když je známo, že jsou ženy pracovité, lepší… Myslím to v nadsázce, ale je to pravda, že jsou lepší, “ uvedla Sommerová. 

K nižším platům pro ženy Sommerová doplnila, že ženy musí chtít víc a víc a musí se to učit, musí vyvíjet tlak, musí bojovat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Snížení daně na pohonné hmoty nyní vláda neplánuje, ODS na něm trvá

Vládní koalice zatím nehodlá snižovat spotřební daň na benzin a naftu, oznámili v Debatě ČT její zástupci – místopředsedové sněmovny Patrik Nacher (ANO) a Jiří Barták (Motoristé) a šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Občanští demokraté ho však podle dalšího místopředsedy dolní komory Jana Skopečka (ODS) požadovat budou už nyní, kritizují podceňování situace. Pirátská poslankyně Olga Richterová upozornila na hrozící zdražování potravin. Poslanec Lukáš Vlček (STAN) zdůraznil dopad na ceny plynu a zemědělských hnojiv.
13:55Aktualizovánopřed 29 mminutami

VideoNěmecko zmírňuje emisní plány

Německá vláda připravuje zákon o snižování emisí z vytápění domácností. Nový návrh je méně přísný než nepopulární reforma předchozí koalice socialistů, zelených a liberálů. Klimatické cíle v Německu ale předepisuje zákon. Spolková vláda podle něj musí zajistit, aby emise poklesly do roku 2030 o 65 procent oproti začátku devadesátých let. Současný kabinet má předložit nová opatření 25. března. Země však podle kritiků prodlužuje svou závislost na fosilních zdrojích, jen těsně splnila klimatické cíle pro rok 2025. Úkol snižovat emise nově připadne dodavatelům energie, postupně by měli přidávat bioplyn, vodík nebo jiné alternativy do paliv. Obavy mají i lidé žijící v nájmu, což je polovina osmdesátimilionové země. Staré topení se jim totiž může v příštích letech prodražit.
před 4 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali cirkulární ekonomiku

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky diskutovali o tématu udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Firmy ji čím dál častěji vnímají nejen jako pouhé ekologické gesto, ale spíš konkurenční výhodu. Pro mladší generace je to zase otázka životního stylu. Diskuse se zúčastnili ambasadorka udržitelnosti na NEWTON University Ludmila Hruban a konzultant Institutu cirkulární ekonomiky Petr Novotný. Ten míní, že je cirkulární ekonomika pro Česko zásadní. „Česká ekonomika je závislá na importu strategických surovin. Díky cirkulární ekonomice se můžeme částečně osvobodit od dovozu těchto surovin a zajistit tak náš ekonomický růst,“ řekl. Podle Hruban se české firmy na udržitelnost soustředí. „Investoři se dívají na různé ukazatele udržitelnosti, proto je pro firmy zásadní, co budou vykazovat, aby pak mohly získat levnější peníze,“ uvedla. Debatu moderovala Nina Ortová.
před 6 hhodinami

VideoSdílená dálniční známka není priorita, říká ministr dopravy

Vládní koalice se pře kvůli zavádění takzvané flotilové, tedy sdílené, dálniční známky, kterou kabinet slíbil v programovém prohlášení. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) uvedl, že to teď nejde kvůli legislativě a technickým možnostem. „Já si myslím, že tady to není absolutní priorita,“ řekl v rozhovoru pro Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Zástupci hnutí ANO by ale sdílení chtěli zavést už od příštího roku. Opozice takovou možnost kritizuje.
včera v 13:33

VideoPropagace jádra se změní, řekl nástupce Drábové Kochánek

Propagace jaderné energetiky se změní a komunikace už nebude vázána na jednu osobu. V Interview ČT24 to uvedl nový ředitel Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Štěpán Kochánek. Zasadit se chce o to, aby udržel dosavadní dobrou globální pověst této instituce. Moderátor Jiří Václavek s Kochánkem hovořil také o odkazu jeho zesnulé předchůdkyně Dany Drábové, změně přístupu Evropské komise k jádru či dostavbě Dukovan.
včera v 07:30

Platformy odmítají dopady stávky kurýrů, ti naopak hlásí problémy z menších měst

Páteční stávka kurýrů za lepší pracovní podmínky podle Woltu a foodory nemá vliv na doručování objednávek. Podle šéfa foodory Adama Kolesy se k rozvozu nepřipojilo méně než jedno procento kurýrů, připouští ale mírná zpoždění doručování. Fungování Woltu je podle mluvčího Tomáše Kubíka bez výkyvů. Stávky se účastní i kurýři pro Bolt Food. Podle organizátorů akce má ale akce výrazný dopad především v menších městech.
13. 3. 2026

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zpomalil v celoročním přepočtu na 0,7 procenta z tempa 4,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to ze zpřesněné zprávy, kterou zveřejnili statistici tamního ministerstva práce. Ve srovnání s prvním odhadem zveřejněným v únoru je růst hrubého domácího produktu (HDP) poloviční.
13. 3. 2026

USA povolily dočasně nakupovat ruskou ropu. Evropa nesouhlasí

Spojené státy v noci na pátek dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Evropští politici dávají najevo nesouhlas, protože podle nich pomůže Rusku s válkou proti Ukrajině. Cena ropy však i nadále pokračuje v růstu. CNN uvedla, že Bílý dům nepočítal s možností, že Írán uzavře Hormuzský průliv.
13. 3. 2026Aktualizováno13. 3. 2026
Načítání...