Česká národní banka v červenci pokračovala v intervencích proti posilující koruně, kdy na devizovém trhu utratila 8,29 miliardy korun za nákup eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ČNB zveřejnila. Podle analytiků se jedná o stabilní vývoj svědčící o tom, že banka nečelí žádným významnějším spekulativním tlakům.
ČNB v červenci intervenovala proti koruně za 8,3 miliardy, podle analytiků je situace stabilní
Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun/ euro. Od té doby do konce letošního července intervenovala v objemu zhruba 563 miliard korun.
V případě červencových intervencí podle analytika ČSOB Petra Dufka rozhodně nejde o přehnané nákupy jako spíše o ladění trhu. „Investory už nejspíše přešly spekulace na brzký konec intervencí a konečně začali ČNB věřit, že korunu nepustí dříve než v roce 2017,“ uvedl.
Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka ani samotná úroveň devizových rezerv nepředstavuje pro ČNB problém. Výše devizových rezerv totiž dosahovala ke konci srpna 70,5 miliardy eur, což je v poměru k HDP zhruba 40 procent. „Pokud by se tento průměrný intervenční objem z minulých měsíců udržel, v době námi předpokládaného exitu ke konci roku 2017 by činil podíl devizových rezerv na HDP 50 procent,“ uvedl. Stále by to ovšem bylo podle Vejmělka hluboko pod úrovní, kde byla nucena přestat intervenovat loni v lednu švýcarská centrální banka.
Při intervencích banka prodává korunu a kupuje eura. Objem červencových intervencí je podobný objemu v červnu. Tehdy centrální banka nakoupila 313 milionů eur, v červenci 307 milionů eur.
Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013 nákupem eur za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. Od listopadu do února byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun. Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila znovu v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun, a v intervencích tak pokračovala i v dalších měsících.
Bankovní rada ČNB na počátku srpna zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Podle některých analytiků přitom bude sázka na růst kurzu české koruny obchodem roku 2017, protože koruna by mohla po ukončení intervencí posílit až na 25,50 Kč/EUR.