Po otevření burzy v Šanghaji začaly nejprve hlavní čínské indexy po velkých propadech v uplynulých dnech umazávat ztráty. Růst přišel po zásahu čínské centrální banky, která se v úterý rozhodla snížit úrokové sazby i povinné minimální rezervy bank. Poté ale akcie opět mírně oslabily. Evropská centrální banka (ECB) chce v případě potřeby posílit opatření na podporu ekonomiky eurozóny.
Čínské akcie opět klesly, ECB možná posílí opatření na podporu eurozóny
Zpomalování hospodářského růstu v Číně společně s poklesem komoditních trhů ohrožuje dosažení inflačního cíle ECB, kterým jsou dvě procenta. „Neměla by panovat žádná pochybnost ohledně ochoty a schopnosti Rady guvernérů (ECB) učinit v případě potřeby opatření,“ konstatoval hlavní ekonom ECB Peter Praet.
ECB by podle něj mohla posílit program kvantitativního uvolňování měnové politiky zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka program spustila v březnu a do finančního systému v jeho rámci pumpuje kolem 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu korun) měsíčně.
Index CSI300 zahrnující tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu oslabil o 0,57 procenta na 3025,69 bodu. Index šanghajské burzy Shanghai Composite klesl o 1,27 procenta a uzavřel na 2927,29 bodu. Během dne přitom tyto indexy vykazovaly nárůst i o více než tři procenta.
Oba indexy tak prozatím zůstávají na nejnižší hodnotě za osm měsíců, za posledních pět dní již klesly o více než 20 procent.
Nejdřív růst a pak výprodej
Na počátku středečního obchodování akcie silně rostly, jejich růst však odpoledne spustil vlnu výprodeje. To podle analytiků zdůrazňuje křehkou důvěru a hluboké pochybnosti o tom, zda úterní rozhodnutí čínské centrální banky snížit základní úrokové sazby a minimální rezervy bank může ekonomiku stabilizovat.
Akcie některých velkých společností zpevňovaly, protože přilákaly takzvané lovce výhodných nákupů. Malé tituly však pokračovaly v poklesu. Zásah centrální banky podpořil ceny akcií bank a realitních firem, což jsou sektory, které podle analytiků budou nejvíce těžit z přísunu dalších peněz na trh. Posílily také velké automobilky, jako je BYD, Dongfeng Auto a Changan Auto, protože politika podporující poskytovatele půjček pro financování nákupu aut by jim mohla zvýšit odbyt.
Čínské akcie od konce minulého týdne padaly v reakci na nepříznivé údaje z tamní ekonomiky. V pondělí výprodej zesílil, neboť investory zklamalo, že Peking o víkendu neoznámil žádná nová opatření na podporu trhu, a s novou podporou nepřišla vláda ani po pondělních ztrátách.
Pád pokračoval i v úterý, po skončení obchodování ale čínská centrální banka snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a zmírnila rovněž požadavky na minimální rezervy komerčních bank. Opatření mají podpořit růst domácí ekonomiky, jehož výrazné zpomalování tlačí dolů ceny čínských akcií a vyvolává obavy po celém světě.
Do uklidnění situace na burze se zapojila i čínská policie. Podle agentury Nová Čína policité vyšetřují osm zaměstnanců největší čínské makléřské firmy CITIC Securities kvůli podezření z nelegálního obchodování s cennými papíry. CITIC uvedla, že o vyšetřování svých zaměstnanců nemá žádné informace a že funguje normálně.
Čínské banky dostaly injekci - 22 miliard dolarů
Kvůli stabilizaci trhu a podpoře ekonomiky pustila ve středu čínská centrální banka na mezibankovní trh zhruba 140 miliard jüanů (21,8 miliardy dolarů, 515,8 miliardy korun) v podobě krátkodobé likvidity. Splatnost půjček je šest dní a průměrná úroková sazba činí 2,3 procenta. Banka tím chce podpořit ekonomiku a stabilizovat situaci na trhu.
Centrální banka rozšířila nástroje měnové politiky o nabídku krátkodobých úvěrů z programu SLO (short-term liquidity operations) již v roce 2013. Nejběžnější jsou podle agentury Reuters jednodenní až třídenní přímé úvěry komerčním bankám, občas se používají také půjčky s jinou dobou splatnosti.
České firmy problémy nemají
Ředitel regionálního centra Czech Trade Shanghai Aleš Červinka k situaci kolem dění na čínské burze dodává, že se ještě žádná česká firma neobrátila na centrum s prosbou o pomoc. „Děláme zde služby pro české firmy podle jejich požadavků. To znamená, že děláme průzkumy trhu, dokážeme prověřit čínské partnery, dokážeme zjistit aktuální dovozní podmínky, vyhledáváme obchodní partnery a podobně,“ vysvětluje Červinka činnost pobočky Czech Trade.
Podle Červinky je také současná akciová bublina přechodná a věří, že čínský trh dál poroste a bude tak i pro české firmy perspektivní.
Evropa zahájila poklesem
Evropské akcie uzavřely středeční obchodování s téměř dvouprocentním poklesem. Panevropský index FTSEurofirst 300 se snížil o 1,9 procenta na 1380,88 bodu poté, co si v úterý připsal 4,2 procenta. Index v jednu chvíli vykazoval pokles o 2,8 procenta, část
ztrát ale smazal díky růstu na amerických burzách a nadějím na rozšíření stimulačních opatření v eurozóně. Kolem 17:00 vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,7 procenta na 1,1427 dolaru.
Pražská burza potřetí v týdnu změnila směr a oslabila. Index PX klesl o 0,48 procenta na 984,85 bodu. Pokles táhly akcie energetické firmy ČEZ a Erste Bank, rostly naopak cenné papíry Komerční banky. Česká koruna mírně oslabila vůči euru i dolaru.
Americké akcie zahájily obchodování výrazným růstem po předchozích šesti poklesech za sebou. Trh nejdříve podpořila nečekaně dobrá statistika z americké ekonomiky. Americká centrální banka (Fed) mezitím naznačila, že by k očekávanému zvýšení úrokových sazeb ze současných rekordních minim mohla přikročit později v tomto roce.
Nakonec akcie skutečně prudce posílily. Dow Jonesův index stoupl o 3,95 procenta, což představuje nejvýraznější jednodenní nárůst za téměř čtyři roky. Širší index S&P 500 si pak připsal 3,9 procenta a index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil den se ziskem 4,24 procenta.