Čína zaznamenala nečekaný růst dovozu, zhoršilo jí to zahraniční bilanci

Peking – Čínská ekonomika zaznamenala zhoršení bilance zahraničního obchodu. Vyplývá to z nejnovějších čísel, která vydal tamní statistický úřad. Přebytek v srpnu činil 20 miliard dolarů (asi 388,2 miliardy korun), což je nečekaně silný pokles proti červenci, kdy přebytek činil 28,7 miliardy dolarů. Za nynějším vývojem stojí především nečekaně silný růst dovozu nerostných surovin a vyšší poptávka čínských spotřebitelů oproti sníženému exportu.

Jedním z důvodů rostoucího dovozu je posilující čínská měna. Podpořil se tak především vývoz zboží z USA do Číny. Vedle toho se prudce navýšil nákup nerostných surovin. „Možnou příčinou toho, že Čína v posledním srpnovém týdnu zvýšila dovoz nerostných surovin, je jak politický tlak, tak jejich nízká cena na světových trzích,“ vysvětlil ekonom Dong Xian'an jeden z důvodů poklesu obchodní bilance.

Luboš Mokráš, analytik České spořitelny:

„Došlo k poklesu cen surovin a čínské podniky toho využily k tomu, aby suroviny masivně nakupovaly.“

8 minut
Vývoj čínské obchodní bilance
Zdroj: ČT24

Masivní nákup surovin si mohou čínské firmy dovolit. Již nyní odkládají miliardové přebytky do společného státního fondu, odkud je může vláda kdykoliv vybrat. Komunistický režim přebývající finance využívá především k nákupu obligací a dluhopisů nebo rovnou investuje do strategických odvětví. V dobách ekonomické útlumu se peníze hodily k nákupu tehdy levných firem. Podle odborníků by ale bylo předčasné bát se toho, že Čína úplně ovládne některý průmysl nebo dokonce stát. Svůj vliv však díky krizi zvýšila podstatně.

Na zvýšený import zboží tlačí rovněž čím dál tím víc bohatší čínské obyvatelstvo. „Odhaduje se, že kolem 15 procent Číňanů už má příjmy, které jim umožňují spotřebovávat tolik, jako průměrnému Evropanovi nebo Američanovi,“ soudí analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Bohatší vrstvy populace mají zájem zejména o luxusní zboží. To ale čínské podniky vyrobit ve velké míře nedokážou, takže se musí dovážet.

Ve výsledných číslech srpnový dovoz předčil očekávání ekonomů a dosáhl růstu více než 35 procent. Původně se počítalo s růstem 26,1 procenta. Rovněž čínský vývoz se vyvíjel jinak, než analytici předpovídali. Trhy však byly spíše zklamány. Meziroční růst exportu v srpnu činil 34,4 procenta, zatímco minulý měsíc byla situace o téměř 4 procentní body lepší. Podle očekávání pokles například zaznamenala oblast hutnictví.

Celkově je bilance zahraničního obchodu podle ekonomů velmi pozitivní. Nasvědčuje totiž tomu, že zpomalení ekonomického růstu, ke kterému přispěla vládní opatření, by mohlo být u konce. V dalších měsících by mohla čínská ekonomika znovu posilovat, ale znovu ohrozit by ji mohl vlastní finanční trh. Ten totiž stále funguje pod taktovkou státu a peníze půjčuje tomu, na koho ukáže úředník. Špatné úvěry tak mohou narůstat prakticky nekontrolovatelně a Čína by se tak sama mohla dovést do vlastní finanční krize.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 4 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 5 hhodinami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025
Načítání...