Čína zaznamenala nečekaný růst dovozu, zhoršilo jí to zahraniční bilanci

Peking – Čínská ekonomika zaznamenala zhoršení bilance zahraničního obchodu. Vyplývá to z nejnovějších čísel, která vydal tamní statistický úřad. Přebytek v srpnu činil 20 miliard dolarů (asi 388,2 miliardy korun), což je nečekaně silný pokles proti červenci, kdy přebytek činil 28,7 miliardy dolarů. Za nynějším vývojem stojí především nečekaně silný růst dovozu nerostných surovin a vyšší poptávka čínských spotřebitelů oproti sníženému exportu.

Jedním z důvodů rostoucího dovozu je posilující čínská měna. Podpořil se tak především vývoz zboží z USA do Číny. Vedle toho se prudce navýšil nákup nerostných surovin. „Možnou příčinou toho, že Čína v posledním srpnovém týdnu zvýšila dovoz nerostných surovin, je jak politický tlak, tak jejich nízká cena na světových trzích,“ vysvětlil ekonom Dong Xian'an jeden z důvodů poklesu obchodní bilance.

Luboš Mokráš, analytik České spořitelny:

„Došlo k poklesu cen surovin a čínské podniky toho využily k tomu, aby suroviny masivně nakupovaly.“

8 minut
Vývoj čínské obchodní bilance
Zdroj: ČT24

Masivní nákup surovin si mohou čínské firmy dovolit. Již nyní odkládají miliardové přebytky do společného státního fondu, odkud je může vláda kdykoliv vybrat. Komunistický režim přebývající finance využívá především k nákupu obligací a dluhopisů nebo rovnou investuje do strategických odvětví. V dobách ekonomické útlumu se peníze hodily k nákupu tehdy levných firem. Podle odborníků by ale bylo předčasné bát se toho, že Čína úplně ovládne některý průmysl nebo dokonce stát. Svůj vliv však díky krizi zvýšila podstatně.

Na zvýšený import zboží tlačí rovněž čím dál tím víc bohatší čínské obyvatelstvo. „Odhaduje se, že kolem 15 procent Číňanů už má příjmy, které jim umožňují spotřebovávat tolik, jako průměrnému Evropanovi nebo Američanovi,“ soudí analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Bohatší vrstvy populace mají zájem zejména o luxusní zboží. To ale čínské podniky vyrobit ve velké míře nedokážou, takže se musí dovážet.

Ve výsledných číslech srpnový dovoz předčil očekávání ekonomů a dosáhl růstu více než 35 procent. Původně se počítalo s růstem 26,1 procenta. Rovněž čínský vývoz se vyvíjel jinak, než analytici předpovídali. Trhy však byly spíše zklamány. Meziroční růst exportu v srpnu činil 34,4 procenta, zatímco minulý měsíc byla situace o téměř 4 procentní body lepší. Podle očekávání pokles například zaznamenala oblast hutnictví.

Celkově je bilance zahraničního obchodu podle ekonomů velmi pozitivní. Nasvědčuje totiž tomu, že zpomalení ekonomického růstu, ke kterému přispěla vládní opatření, by mohlo být u konce. V dalších měsících by mohla čínská ekonomika znovu posilovat, ale znovu ohrozit by ji mohl vlastní finanční trh. Ten totiž stále funguje pod taktovkou státu a peníze půjčuje tomu, na koho ukáže úředník. Špatné úvěry tak mohou narůstat prakticky nekontrolovatelně a Čína by se tak sama mohla dovést do vlastní finanční krize.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 3 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 7 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 8 hhodinami

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
13:24Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 12 hhodinami

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
včeraAktualizovánovčera v 23:13

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
včera v 20:11

Mlékárna v Hodoníně skončí, výroba se přesune do Německa

Francouzská skupina Savencia uzavře koncem února 2026 mlékárnu v Hodoníně, kde vyrábí tavené sýry – například značku Apetito. Výrobu přesune do Německa. Dotkne se to stovky pracovníků. Firma to zdůvodnila poklesem poptávky po tavených sýrech. Zaměstnancům chce Savencia pomoci s hledáním nového místa. Hodonínsko mělo v květnu šestiprocentní míru nezaměstnanosti, což bylo z okresů Jihomoravského kraje nejvíce.
včera v 19:59
Načítání...