Chyby kolem Opencard potvrzuje i druhý audit

Praha - Rovněž druhý audit, jenž ke zpracování zadal primátor Pavel Bém (ODS) kvůli předraženému projektu Opencard, potvrdil výhrady předchozích auditorů. Dokument považuje za hlavní riziko fakt, že je pražský magistrát až příliš závislý na firmě Haguess jako na jednom exkluzivním dodavateli. Podle prvního auditu dosud projekt Opencard stál 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. Náklady podle prověrky neodpovídají stavu, ve kterém se projekt nachází. Audit ale zkritizovala jak firma Haguess, která projekt pro magistrát připravila, tak i šéf odboru informatiky Václav Kraus. Podle nich obsahuje chyby. Lidovci navíc žádají odstoupení primátora a některých radních.

Následně si primátor nechal zpracovat další audit, který měl potvrdit nebo vyvrátit výsledky toho předchozího. Hotov měl být do minulého úterý, vedení města ale dostalo pouze jeho první verzi. Konečnou podobu má firma e-Fractal zpracovat do 10. ledna.

Použitá technologie je správná

Nahrávám video
Zdroj: ČT24

Kontroloři podle serveru Aktuálně.cz v dokumentu, který magistrát minulý týden dostal, konstatovali, že použitá technologie je správná. Magistrátu ale vyčetli, že je až příliš závislý na firmě Haguess. Za problém také považují dělení zakázek na menší části, aby nemusely být zadávány ve výběrovém řízení. To minulí auditoři označili za protizákonné. „V průběhu zkoumání projektu byly nalezeny nedostatky v oblasti plánování a koordinace takto zadávaných služeb, zejména v počátcích realizace projektu,“ konstatují kontroloři. Dodávají ale, že ještě budou muset tuto oblast důkladněji prověřit.

Auditoři magistrátu doporučují, aby si nalezl vhodného strategického partnera, nejlépe banku. Ten má umožnit, aby karta mohla fungovat také jako elektronická peněženka.

Lidovci žádají odstoupení primátora a některých radních

Navíc předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda vyzval kvůli nepodařenému projektu opencard k rezignaci vedení pražské radnice. Odejít by měl primátor Pavel Bém i radní Martin Langmajer a Milan Richter (všichni ODS), kteří jsou podle lidoveckého předsedy odpovědní za celý projekt. „Nepomohou žádné audity, nemohou vyšetřovat sami sebe,“ poznamenal Svoboda ke snaze magistrátu projekt opět prověřit auditem.Společnost e-Fractal, která dostala prověrku za 1,4 milionů korun na starosti, sídlí na stejné adrese jako jedna z prověřovaných společností. Tu ovládá podle Aktuálně.cz Michal Voráček, který podnikal s přítelem Béma Romanem Janouškem.

Upozornění médií se týká také faktu, že nejsou známi skuteční majitelé firmy Haguess. Její akcie jsou totiž vydány takzvaně na majitele, jsou tedy anonymní. Takový systém je označován za korupční, anonymní akcie proto chce zakázat ministr vnitra Martin Pecina.

  • Haguess autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1282/128172.jpg
  • Pavel Bém autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1309/130815.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

SpaceX vstoupila na burzu, Musk je prvním dolarovým bilionářem

Elon Musk se stal prvním dolarovým bilionářem na světě. Pomohl mu k tomu vysoký zájem o akcie jeho společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies), které v pátek vstoupily na burzu Nasdaq. Firma v primární veřejné nabídce akcií (IPO) získala 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob. Akcie zahájily obchodování na ceně 150 dolarů (více než 3100 korun) za kus. Tržní kapitalizace firmy tak činila 1,96 bilionu dolarů. Den pak uzavřely na hodnotě 161 dolarů, tedy se ziskem zhruba dvacet procent, kdy hodnota společnosti přesáhla dva biliony dolarů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Schillerová navrhuje zvýšit schodek rozpočtu na příští rok o dvacet miliard

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhla pro příští rok zvýšení schodku veřejných financí o necelých dvacet miliard korun, tedy z letošních 2,6 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČT spočítala, že v případě takového zvýšení by vzrostl deficit státního rozpočtu na 330 až 340 miliard korun. Stejný odhad má i Národní rozpočtová rada. Státní kasa se bude muset vypořádat například s výrazným růstem požadavků ministerstev, zejména u obrany, školství, zdravotnictví a sociálních věcí.
před 9 hhodinami

Sociální sítě měly výpadek. Nefungoval Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásily během pátku výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Večer se sociální sítě začaly z výpadku pomalu zotavovat, uvedl web Downdetector, který výpadky internetových služeb monitoruje. Mluvčí společnosti Meta Andy Stone uvedl, že firma na řešení problému pracuje, žádné další detaily, včetně možných příčin výpadku, však zatím neoznámila, napsala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rostoucí životní náklady vyvíjejí tlak na práva Evropanů, varuje unijní agentura

Vysoké životní náklady podle výroční zprávy Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA), zveřejněné tento čtvrtek, vyvíjejí tlak na práva Evropanů. Dokument upozorňuje také na rostoucí nenávist na internetu a nedokončenou integraci migrujících pracovníků.
před 13 hhodinami

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Banky v květnu poskytly hypotéky za 52,6 miliardy korun, o 54 procent více než loni

Banky a stavební spořitelny poskytly v květnu hypoteční úvěry za 52,6 miliardy korun. Ve srovnání s loňským květnem to znamená nárůst o 54 procent, proti dubnu se objem hypoték snížil o 14,5 procenta. Nové úvěry bez refinancování meziměsíčně klesly o 14 procent na 38,1 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru stouply na 4,67 procenta z dubnových 4,52 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

VideoČesko a Itálie rozšiřují spolupráci v dodávkách munice

Česko a Itálie posilují vztahy v oblasti obrany. Itálie chce rozšířit spolupráci v dodávkách munice, řekl České televizi italský ministr obrany Guido Crosetto. Tamní zbrojovka Fiocchi, která od loňského roku spadá pod holding CSG miliardáře Michala Strnada, dodává italské armádě nové produkty. Speciální protidronovou munici, ze které se po vystřelení rozptýlí několik wolframových broků, teď italská armáda testuje asi hodinu cesty od Říma. Drony dokáže munice zneškodnit až z dvousetmetrové vzdálenosti. Zájem o české produkty mají i další země – Německo hodlá od České zbrojovky koupit 200 tisíc pistolí. K prvním dodávkám má dojít letos.
před 22 hhodinami

VideoNěmecký průmysl čelí čínské konkurenci

Německý kancléř Friedrich Merz volá po lepší obraně Evropy proti nekalým praktikám v mezinárodním obchodu. Podle ekonomů ztratilo německé hospodářství za pět let 400 tisíc pracovních míst, a to kvůli vzestupu Číny. Merz slibuje reformy a tvrdší postup vůči Pekingu v rámci EU. „Čína přímo nahrazuje to, co jsme v Německu tradičně vyráběli po celá desetiletí, a to za ceny, s nimiž se dá jen těžko konkurovat,“ míní německá expertka Mareike Ohlbergová. Ekonomové vládě radí postoj k Číně zpřísnit. V opačném případě hrozí, že bude průmysl pod návalem levnějších výrobků upadat. Volba Německa ovlivní i pozici celé EU. Vztah k Číně bude mezi hlavními tématy bruselského summitu příští týden.
11. 6. 2026
Načítání...