Chcete ředěné víno? Kupte maďarské v Kauflandu

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v obchodním řetězci Kaufland víno maďarského původu, které obsahovalo minimálně 52 procent vody. Více než 1000 lahví ředěného vína se prodávalo pod označením Rizling vlašský minöségi cuvée bor.

Falšování vína takových rozměrů je podle ústředního ředitele SZPI Jakuba Šebesty společensky velmi nebezpečné a bude tomu odpovídat i uložená sankce. Pokuta se bude pohybovat v řádu statisíců, řekla dnes mluvčí SZPI Martina Šmídtová. SZPI další prodej tohoto vína zakázala a nařídila společnosti Kaufland, aby jej stáhla ze všech svých provozoven.

Lahve vína plnila maďarská firma Velezvin Kft. a do Kauflandu jej dodala společnost RYWINE z Valtic na Břeclavsku. Na český trh se dostalo 1104 lahví o objemech 0,75 litru a jeden litr. Kromě vody obsahovalo víno z Maďarska také 2,7krát větší množství kyseliny citronové, než je povoleno.

„Potvrzuje se, že takové jednání se příliš nevyplatí, SZPI již tři roky vlastní unikátní zařízení fungující na principu nukleárně magnetické rezonance, které takové falšování velmi snadno odhalí,“ dodal Šebesta.