ČEZ obviňuje solární elektrárny z vyšších cen elektřiny, ty to popírají

Praha – Energetická hádka o to, kdo může za růst cen elektřiny v příštím roce, má pokračování. Vedení ČEZU totiž trvá na tom, že na vině jsou vysoké částky, které musí za dodávky proudu do sítě platit ze zákona majitelům solárních elektráren. Ti ovšem nyní odvrací kritiku a tvrdí, že zvýhodněné výkupy můžou ceny vyhnat nahoru maximálně o 5 procent a ne až o dvacet, o kterých se mluví. V příštím roce by přitom elektřina mohla zdražit až o 15 procent pro domácnosti a až o pětinu pro podniky. Zástupci solárního byznysu odmítají, že se jedná o daň za solární boom posledních let.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace počítá s tím, že celkový výkon solárních elektráren, jejichž elektřinu musí stát dotovat, bude maximálně 1000 megawatt. Odhady firmy ČEZu, který přitom sám staví několik obřích slunečních elektráren, jsou ale téměř dvakrát vyšší. „Vycházíme z reálného vývoje trhu nikoli z hypotetických černých scénářů. Za všechny obnovitelné zdroje by to mělo být sedm až osm procent,“ uvedl mluvčí asociace Jan Hlaváč. Oponuje mu mluvčí ČEZu Ladislav Kříž: „Na konci roku předpokládáme připojený výkon elektráren někde na úrovni 1500 až 1800 megawatt.“

V tuto chvíli však ani Energetický regulační úřad (ERÚ) neví, jaký bude skutečný výkon solárních elektráren a o kolik kvůli nim skutečně stoupne cena elektřiny. „V průběhu měsíce září budeme konkrétně zjišťovat i rozpracovanost jednotlivých staveb, abychom mohli přijmout s určitou přesností odhad toho, kolik výkonu bude uvedeno do provozu,“ vysvětlil Blahoslav Němeček, místopředseda ERÚ.

2 minuty
Reportáž Zuzany Luňákové
Zdroj: ČT24

Bez ohledu na konečnou výši zdražení ale vláda podniká kroky proti solárním elektrárnám, jak dokládají slova mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu: „Pro příští rok se počítá s výrazným snížením výkupních cen. V tuto chvíli se připravuje nový zákon o podpoře energie z obnovitelných zdrojů.“ A zpřísnit podmínky pro majitele solárních elektráren chce i ministr financí Kalousek. Například tím, že by jim zrušil 5leté daňové prázdniny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
před 40 mminutami

Čína hlásí loňský růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
před 10 hhodinami

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 20 hhodinami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
17. 1. 2026

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
16. 1. 2026
Načítání...