ČEZ chce náhradu škody vzniklé v Albánii po Světové bance

Praha – Česká energetická společnost ČEZ vznesla kvůli situaci v Albánii žádost o náhradu škody ze záruky, kterou jí poskytla Světová banka. Všichni zaměstnanci společnosti ČEZ, kteří byli o víkendu zadrženi v souvislosti s odpojením albánských vodáren od elektrické sítě kvůli vysokým dluhům za elektřinu, byli mezitím propuštěni na svobodu.

Vstup Václava Černohorského (zdroj: ČT24)

Formálním krokem ČEZu začala šedesátidenní lhůta, během níž se může česká společnost s albánskými úřady dohodnout. Pokud se to nestane, bude možné uplatnit záruku Světové banky. Ta činí 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) a ČEZ si ji vyjednal před vstupem na albánský trh jako prostředek ochrany investic v nekonsolidovaném podnikatelském prostředí.

Albánská divize CEZ Shpërndarje v pátek odpojila od dodávek elektřiny albánské vodárny, které mu dlužily za proud celkem 38 milionů eur. Soud v Tiraně ale firmě nakázal, aby vodárny opět připojila. Firma tak učinila, aby se vyhnula pokutám, rozhodnutí soudu ale považuje za neoprávněné a podá proti němu odvolání.

Tomáš Pleskač, ředitel divize ČEZ distribuce a zahraničí:

„Nyní již jasně došlo k porušení práv distribuční společnosti. Situace je velmi vyhrocená.“

Albánské úřady také oficiálně oznámily CEZ Shpërndarje, že zahájily jednání o odebrání její licence. Pokud k tomu dojde, může to vést k ukončení činnosti CEZ Shpërndarje. Skupina ČEZ se v takovém případě bude snažit ochránit svou investici prostřednictvím mezinárodní arbitráže.

Nejpravděpodobnější je odchod z Albánie

ČEZ má s investicí v Albánii potíže již delší dobu. Tamní firmy často za odběr elektřiny neplatí. Albánský regulátor navíc loni téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Divize CEZ Shpërndarje je ztrátová, což se promítá i do hospodaření celé Skupiny ČEZ. Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš nedávno uvedl, že nejpravděpodobnějším řešením situace bude odchod ČEZu z Albánie.

Vydáno pod