Cestovky uklidňují: Ostrov Kos není žádný uprchlický tábor

Praha – České turisty znejistěla zpráva, kterou přinesla britská média, o tom, že na řeckém ostrově Kos se vylodilo až 1200 uprchlíků, v důsledku čehož panuje na ostrově doslova chaos. Cestovní kanceláře tak musejí zodpovídat stovky dotazů svých klientů k bezpečnostní situaci Kosu. Někteří dokonce požadují změnu destinace u již zakoupeného zájezdu. Podle cestovek ale turistům žádné nebezpečí nehrozí.

Média situaci na ostrově Kos zbytečně zveličují, tvrdí cestovky. Například CK Fischer uvádí, že na ostrově je několik set uprchlíků, kteří se ale nepohybují v turistických zónách. „Část je na opuštěné pláži pod dohledem místní policie. Část uprchlíků lze vidět v centru hlavního města, kde jsou především v okolí policejní stanice. Z tohoto jediného místa také pochází většina fotografií, které se objevují v médiích. Považovat Kos za uprchlický tábor je absolutně nepřiměřené,“ řekl mluvčí CK a člen představenstva Asociace cestovních kanceláří Jan Osúch.

  • "Někteří zákazníci požadují bezplatné zrušení zájezdu na ostrov Kos či bezplatnou změnu destinace," uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Ani ministerstvo zahraničí nebude měnit své doporučení pro cesty do oblasti. „Pro nás z bezpečnostního hlediska situaci neshledáváme takovou, abychom vydali doporučení nebo varování, aby tam čeští občané nejezdili,“ řekla mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež připustil, že na Kosu obsadilo několik desítek uprchlíků opuštěný hotel Lambi. „Jde o ojedinělý případ a tento hotel je mimo turistické oblasti. Klienti s ním tak prakticky nepřicházejí nijak do kontaktu,“ uvedl Papež. Podle Edity Doležalové z CK Alexandria, která na Kosu pobývá, je situace s uprchlíky na ostrově stejná jako ve všech ostatních středomořských lokalitách. „Turisté se rozhodně nemusí bát, že by se s uprchlíky potkávali na každém kroku a ti jim kazili dovolenou tak, jak se to snažila vylíčit média citující britské turisty,“ uvedla.

Turistce vadilo, že na ni uprchlíci koukali, když jedla

Vše odstartovala středeční reportáž britského bulvárního deníku Daily Mail, podle něhož si britští turisté stěžovali, že uprchlíci přebývající v opuštěném hotelu či na pláži proměnili oblíbený turistický cíl v „nechutný brloh“. Někteří z nich Daily Mail řekli, že se na ostrov „nevrátí, pokud tu příští rok bude uprchlický tábor“. Deník také cituje jednu z turistek, které prý vadí, že žadatelé o azyl sedí před restaurací a pozorují ji, jak jí.

V reakci na to vyšel v jiném britském deníku The Independent článek o tom, jak reportáž Daily Mail vyvolala pobouření na Twitteru, kde si řada lidí stěžovala, že „relativně zámožní turisté pociťují tak málo empatie vůči lidem riskujícím životy na útěku z oblastí postižených válkou“.

Kos je pouze přestupní stanice

Jak uvedla Asociace cestovních kanceláří ČR, byl ostrov Kos vždy historicky přestupním místem pro migranty směřující do Evropy. „Středomořské ostrovy nejsou pro imigranty cílovou zemí. Běženci zde pouze čekají na vyřízení dokladů pro další plavbu na pevninu - do zemí EU. Nezaplňují tedy ostrov Kos,“ uvedla v tiskové zprávě asociace s tím, že považuje zprávy o zaplavení ostrova Kos běženci za velmi zkreslené a neodpovídající každodenní realitě.

"Několik tisíc českých turistů je teď na Kosu a nikdo si tam nestěžuje. Nemáme žádnou negativní zpětnou vazbu. To je, myslím, ten hlavní důkaz, že Kos netrpí problémem imigrantů," uvedl člen představenstva Asociace cestovních kanceláří Jan Osúch.

Vydáno pod