Cestování za golfem je opět populární

Praha - Cestování za golfem je zpátky v kurzu a cestovní kanceláře i golfové resorty hlásí několikanásobný nárůst klientů. Obnovený zájem potvrdila celosvětová studie poradenské společnosti KMPG. Golfový turismus je pro mnohá hřiště důležitým příjmem peněz, mezi populární destinace stále patří Španělsko a Portugalsko. Nově se za golfem létá do Asie, ovšem Česko je zatím na chvostu žebříčku.

V Česku je už zhruba 50 tisíc golfistů a zájem o tento sport roste. Přesto podle KMPG mnoho českých hřišť dusí slabší zájem zahraničních golfistů a jsou kvůli tomu nevýdělečná. Většinou si vydělají jen na provozní náklady. „Golfovým hřištím se málo daří pokrýt investiční náklady, které byly investovány do vybudování,“ říká manažer služeb pro cestovní ruch a volnočasové aktivity KPMG ČR Ondřej Špaček. 

Rostislav Vondruška, generální ředitel CzechTourism

„Lidé, kteří přijíždí, mají v průměru příjem větší než 3 200 euro za měsíc. Dá se říci, že průměrně utrácí o 30 procent více než běžní turisté.“ 

Do Česka loni přicestovalo kolem sedmi milionů turistů, z toho jen 150 tisíc z nich přijelo za golfem. To je podle expertů málo a tratí na tom jak český stát, tak golfové resorty. Kdo cestuje za golfem, více utrácí a často spojuje hru s obchodní cestou nebo pobytem v lázních. 

Reportáž Petra Janečka (zdroj: ČT24)

Cestovní kanceláře na celém světě loni zaznamenaly nárůst počtu golfových zájezdů o 60 procent. Vedle klasických destinací, jako je Španělsko nebo Portugalsko, golfisté mířili stále častěji do Turecka nebo Vietnamu. K největším golfovým nadšencům přitom stále patří Američané a Kanaďané, v Evropě jsou to pak Britové nebo Skandinávci. České golfové resorty pak registrují stále více golfistů z Ruska nebo Polska. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 mminutami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 58 mminutami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 13 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 13 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 14 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 23 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...