Česko zřejmě v roce 2016 nebude mít vyrovnaný rozpočet

Praha - Česko zřejmě v roce 2016 nedosáhne plánovaného vyrovnaného rozpočtu veřejných financí. Splnění konsolidačního programu vlády brání nižší ekonomický růst. V Otázkách Václava Moravce to uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Nadále prý ale platí, že v příštím roce musí vláda dostat deficit veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu, což je nezbytná hranice pro případné přijetí eura.

Podle Nečase vláda ve svém programovém prohlášení počítala s vyrovnaným rozpočtem za předpokladu dvouprocentního ekonomického růstu. Ten však byl loni 1,7 procenta, letos bude kolem nuly a v příštím roce bude rovněž pod dvěma procenty. „Za těchto okolností považuji za naprosto legitimní, správné a rozumné upravit to konsolidační tempo konkrétním ekonomickým podmínkám. Přesto ale v žádném případě z čeho nemůžeme ustoupit, je dostat deficit veřejných financí pod tři procenta HDP. To je podmínka, ze které vláda neustoupí v žádném případě,“ zdůranil Nečas.    

Pomalejší tempo konsolidace by podle premiéra znamenalo, že Česko v roce 2014 nebude mít původně plánovaný deficit veřejných financí 1,9 procenta HDP, ale vyšší, nicméně pod třemi procenty a menší než o rok dřív. Snaha dodržet původní plán konsolidace schodků veřejných financí by podle Nečase mohlo až příliš utlumit českou ekonomiku.   

Pro letošek ministerstvo financí ve svém fiskálním výhledu očekává, že deficit veřejných financí klesne na tři procenta HDP. V příštím roce počítal resort podle původních plánů se schodkem 2,9 procenta HDP, v roce 2014 s 1,9 procenta, o rok později už měl být deficit jen 0,9 procenta a v roce 2016 nula.

Vydáno pod