Česko a Slovensko se topí v pivní krizi

Praha/Bratislava – Výroba piva v České republice a na sousedním Slovensku prožívá největší krizi od převratu v roce 1989. Tvrdí to alespoň rakouský zpravodajský web Die Presse. Cena piva roste vlivem zvyšujících se nákladů na výrobu a nepomáhá ani stát. Česko už má zvýšení daní na pivo za sebou, Slovensko podobný krok nyní připravuje. Podle Rakušanů dokonce hrozí, že Česká republika přijde o své prvenství ve spotřebě piva.

Slovensko bude mít od března jednu z nejvyšších spotřebních daní na pivo v regionu. Předstihne ho pouze Rakousko. Daň vyskočí ze součastných 16,5 na 24,5 eura za hektolitr, tedy téměř o 50 procent. Podle kabinetu premiérky Ivety Radičové to má pomoci bojovat s narůstajícím deficitem veřejných financí, cenu piva to ale nejspíš vyžene nahoru.

Pokud by změnu schválil parlament, slovenské pivo by tak podle serveru bylo dokonce v Česku levnější než ve své domovské zemi. Navíc spotřeba piva u našich východních sousedů má od roku 2003 sestupnou tendenci. Propad spotřeby ještě vyhrotila hospodářská krize a chladnější počasí v letošním létě.

Pivní přeborník na sestupu

Ještě hlasitěji než na Slovensku zvoní pivní alarm v Česku. Český pivní trh zažívá největší krizi od roku 1989 a zlepšení není v dohledu. Během letošního roku se odbyt tuzemských pivovarů propadl o 12 procent ve srovnání s loňským rokem, který rovněž patřil v pivařské branži k těm slabším. Nemalý podíl na tom má zvýšení spotřební daně, která se od ledna zvedla o 50 haléřů na půl litr zlatavého moku.

Za prvenství ve spotřebě piva, která činí 160 litrů na osobu a rok, mohou podle serveru Die Presse Češi děkovat zahraničním turistům. Jenže kvůli krizi je Česko zahraničními hosty méně vyhledávané než v minulosti, což se projevilo i na spotřebě piva. To by společně s růstem cen mohlo v nových statistikách srazit Česko z trůnu největšího světového konzumenta zlatavého moku.

Vydáno pod