Češi si čím dál více utahují opasky, na kávu si ale nedají sáhnout

Praha - Vláda dnes dostala na stůl první letošní čísla o tom, jak se daří tuzemským domácnostem. Podle nich je zřetelné, že hospodářský pokles a vyšší daně sahají lidem do peněženek. Měsíční výdaje na člena domácnosti totiž letos přesáhly 10 350 korun. Češi proto míň utrácí, ale stále více jich také žije na dluh. Jak na starosti s penězi tak pravděpodobně přemýšlí u šálku dobré kávy, neboť tu kupují všichni bez rozdílu.

Podle nejnovějších čísel, jež má nyní vláda k dispozici, šetří Češi, kde se dá. Většina jejich příjmů padne na bydlení, zbytek na jídlo a jiné nejnutnější výdaje. Letos totiž domácnosti zaplatí průměrně za každého svého člena o 230 korun měsíčně víc než před rokem. A většina lidí kvůli tomu předělává i svoje jídelníčky. 

Pečlivě si své výdaje musí hlídat především důchodci. Ti v porovnání s loňským rokem utratí letos za živobytí každý měsíc o pět set korun více. Důvodem jsou především dražší potraviny a nájemné. Na rozdíl od jiného zboží jako masa, vajec, alkoholu nebo cigaret ale Češi nedají dopustit na kávu. Tu kupují všichni bez rozdílu věku a na každého Čecha jí připadají asi dva kilogramy ročně už skoro dvacet let.

Bohužel rozjímání u kávy prázdné peněženky nenaplní, navíc Češi se ani nebojí zadlužení. Jen za první tři měsíce si české domácnosti půjčily přes jednapadesát miliard korun. Ty putovaly většinou na bydlení, často na rekonstrukci bytu nebo na jeho koupi. Že lidé šetří i kvůli strachu ze zvyšování daní, přiznal dnes na jednání vlády i ministr práce Jaromír Drábek. Tomu teď přidělávají vrásky především lidi bez práce, kterých je přes tři sta padesát tisíc. Ministerstvo práce a sociálních věcí má ale plán - letos chce odstartovat zkrácené pracovní doby, takzvaný Kurzarbeit, na který má úřad vyčleněno osm set milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Česko dle ministerstva vyhrálo stamilionovou arbitráž s JCDecaux

Česko podle ministerstva financí vyhrálo arbitráž s francouzskou společností JCDecaux a nemusí tak platit údajnou škodu zhruba 550 milionů korun. Firma žalovala stát kvůli ukončení smlouvy o pronájmu reklamních ploch mezi pražským dopravním podnikem (DPP) a svou dceřinou firmou Rencar.
14:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Z reformy penzijního spoření vyjdou nejlépe mladí, říká ekonom

Byla by to asi největší změna dobrovolného spoření na důchod za třicet let. Ministerstvo financí chce mladé motivovat k zajištění na stáří, snížit poplatky penzijních společností a upřednostnit dynamické investice. V horizontu deseti let počítá také se zrušením starých transformovaných fondů. Téma v Událostech, komentářích z ekonomiky probrali externí poradce ministerstva financí a ekonom ze společnosti CERGE-EI Lukáš Nádvorník a prezident Asociace penzijních společností Radek Moc. Debatou provázeli Vanda Kofroňová a Milan Brunclík.
před 3 hhodinami

VideoKvůli krizi Hormuzu přivolává pozornost Malacký průliv

Přetrvávající krize v Hormuzském průlivu vyvolává obavy o další významnou obchodní tepnu mezi Asií, Evropou a Blízkým východem – Malacký průliv. Je to nejkratší námořní spojení mezi Indickým a Tichým ocenánem a prochází jím čtvrtina veškerého námořního obchodu a pětačtyřicet procent ropy přepravované po moři. Pro východní Asii je hlavní trasou pro dovoz energií, opačným směrem proudí zboží na evropské a jiné světové trhy. Znepokojení vyvolává nedávný výrok indonéského ministra, který naznačil možnost poplatků.
včera v 06:01

Bitcoin se poprvé od října 2024 propadl pod hranici 60 tisíc dolarů

Cena nejrozšířenější kryptoměny bitcoin se v pátek poprvé od října 2024 propadla pod hranici šedesáti tisíc dolarů (1,3 milionu korun). Investoři se kvůli širší globální nejistotě zbavují aktiv považovaných za riziková. Více než kryptoměny je nyní zajímají investice do umělé inteligence (AI). Podle některých analytiků se někteří také mohou chystat z peněz utržených za bitcoin nakoupit akcie vesmírné společnosti SpaceX, která příští týden vstupuje na akciovou burzu.
5. 6. 2026

Maloobchodní tržby v dubnu zpomalily meziroční růst na 1,6 procenta

Maloobchodní tržby v Česku bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel letos v dubnu zpomalily meziroční růst na 1,6 procenta. V březnu rostly po revizi o 6,2 procenta. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně tržby obchodníků o 0,9 procenta klesly. Výsledek zaostal za očekáváním odborníků.
5. 6. 2026Aktualizováno5. 6. 2026

VideoVýpadky elektřiny, strádající turismus. Kubánská krize se prohlubuje

Devastace Kuby se nadále zhoršuje. Španělský řetězec Meliá zavírá více než třetinu svých hotelů, další zahraniční společnosti utlumují činnost kvůli novým americkým sankcím. Od soboty nebudou na Kubě fungovat ani platební systémy Visa a Mastercard. Strádání zhoršuje propad hlavního odvětví kubánské ekonomiky – turismu. Americká ropná blokáda trvající od ledna se začíná skutečně projevovat, Washington nastavil postih pro zahraniční společnosti podnikající na Kubě. Výpadky elektřiny – i na dvacet hodin denně – jsou běžné, bez čerpadel neteče voda. Vláda v Havaně opakuje, že se hodlá bránit.
5. 6. 2026

Trump vyčlení 700 milionů dolarů na obnovu uhelného průmyslu v USA

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Oválné pracovně oznámil, že vyčlení 700 milionů dolarů (14,6 miliardy korun) na obnovu uhelného průmyslu ve Spojených státech. Finance půjdou mimo jiné na výstavbu dvou uhelných elektráren. Bude se jednat o první nové uhelné elektrárny v USA za více než deset let, napsal deník The New York Times (NYT).
4. 6. 2026

EU potvrdila fondu, že postupuje správně při obnovení nárokových dotací pro Agrofert

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ve čtvrtek obdržel od Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova EU (DG Agri) potvrzení, že postupuje správně při obnovení nárokových dotací firmám z holdingu Agrofert, uvedl SZIF v tiskové zprávě. Informace o pozastavení plateb ze strany Evropské komise nejsou podle fondu pravdivé. O dopise informoval také Deník N.
4. 6. 2026
Načítání...