Češi jsou 17. nejbohatší v EU, dotahují Slovince

Brusel – Hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele loni v Česku dosahoval 80 procent průměru Evropské unie. Mezi všemi 27 členskými státy tak České republice patřila 17. příčka. Češi se tak dotahují na Slovince, kterým loni HDP v poměru evropskému průměru klesl z 91 na 86 procent.

Nejbohatšími obyvateli EU zůstali i loni s velkým náskokem Lucemburčané, jejichž HDP na obyvatele je na 268 procentech unijního průměru. Statistiky jsou v tomto případě ovšem mírně zkreslující, protože lucemburská ekonomika silně těží z lidí, kteří do malého velkovévodství dojíždějí za prací. V Lucembursku žije zhruba půl milionu obyvatel, dalších 100 tisíc jich však podle odhadů do země každý den dojíždí do zaměstnání z Belgie, Francie či Německa.

Druhou nejbohatší zemí zůstává Irsko se 131 procenty unijního průměru. Irům v přepočtu HDP na obyvatele příliš neuškodila ani hospodářská krize, která se na ostrově projevila velmi silně a stát musel masivními veřejnými výdaji zachraňovat finančních sektor. HDP na obyvatele však ve srovnání s rokem 2008 kleslo jen nepatrně ze 135 procent na 131 procent. V těsném závěsu za Iry jsou Nizozemci se 130 procenty.

Nejslabší jsou Bulhaři

Nejhůře si vedli Bulhaři (41 procent), Rumuni (45 procent) a Lotyši (49 procent), kteří si pohoršili vůbec nejvíce ze všech členských států EU. V roce 2008 se nacházeli ještě na 57 procentech průměru, ale hospodářská krize srazila v loňském roce lotyšskou ekonomiku zhruba o 12 procent. Zemi, kdysi označovanou za ekonomického tygra EU, tak musely před pádem zachraňovat úvěry od EU a Mezinárodního měnového fondu.

Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank:

„Tři roky máme stabilní pozici, jsme zhruba na 80 procentech HDP. To ukazuje, že jsme silná ekonomika a že máme velké předpoklady k tomu růst. Pokud se vláda nevykašle na dluh a začne ho řešit, máme velké předpoklady na to, aby nás Asiati nesnědli jako sushi, aby o naše výrobky byl na zahraničních trzích zájem. O to se teď hraje.“

Výrazně lépe se vede Chorvatsku, které ještě ani není členem EU. Přesto už v současnosti se v případě přepočtu HDP na obyvatele nachází na 64 procentech unijního průměru a zařadilo by se tak na 21. místo hned za Slovensko se 72 procenty, Chorvaté jsou tak teoreticky ještě bohatší než Maďaři s 63 procenty. Lépe než nejchudším Bulharům a Rumunům se vede i Turkům (46 procent), proti jejichž přijetí do unie se staví celá řada zemí.

Statistici ve svých porovnáváních použili takzvané standardy kupní síly (PPS). To je uměle vytvořená měnová jednotka, která se používá při mezinárodních srovnáních. Její výhodou je, že se v ní do jisté míry vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou národních měn jednotlivých států. Obecně se dá říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.