Černé předtuchy se vyplnily: Detroit vyhlásil bankrot

Detroit - Zadlužené americké město Detroit dnes požádalo o bankrotovou ochranu před věřiteli. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Tamní radnice má dluhy přes 18 miliard dolarů a nemá je z čeho splácet. Jde o největší městský bankrot v dějinách Spojených států.

Guvernér státu Michigan Rick Snyder v soudních dokumentech uvedl, že vyhověl žádosti krizové manažera podat návrh na konkurz v rámci kapitoly devět tamního úpadkového zákona. „Je jasné, že finanční potíže Detroitu se bez tohoto kroku nedají řešit,“ citovala Snydera agentura Reuters.

Město Detroit dlouho žilo z automobilové výroby. Hlavně zdejší velká trojka – Ford, Chrysler a General Motors – v automobilovém průmyslu ve Spojených státech dominovala a ještě na začátku 80. let skoro neznala zahraniční konkurenci.

Teď je naopak automobilový průmysl tím, co město dusí. Firmy se dostaly do problémů, ochromil je nástup asijské konkurence a o zbytek se postarala finanční krize. Musely projít restrukturalizací, zavírat výrobny a propouštět. V desetimilionovém státě Michigan zaniklo v období hospodářské recese přes 900 000 pracovních míst a s následky se region potýká dodnes.

Detroit je nejchudším velkým městem ve Spojených státech a více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ve městě podle agentury Reuters dochází k rozkladu základních služeb, jako jsou policie a požární sbor.

Míra zločinnosti je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst. Ve městě nefunguje 40 procent veřejného osvětlení a v provozu je pouze třetina městských sanitek.

Detroit požádal o ochranu před věřiteli (zdroj: ČT24)