Ceny obilovin se propadají

Brno - Česká republika zaznamenala prudký pokles ceny obilovin a řepky. Plodinová burza Brno na dnešním zasedání oznámila, že se za poslední dva týdny objevilo snížení cen u všech komodit v rozmezí osmi až 21 procent. Na propadu cen se podílí postupující úspěšná sklizeň a snížení poptávky po zemědělských plodinách v zahraničí. U některých komodit se ceny dostaly až na úroveň před loňskou sklizní, po které vzrostly ceny v řádech desítek procent.

Klesající tendence cen obilovin a řepky, které byly na konci loňského roku až o několik desítek procent vyšší než na konci roku 2006, se projevuje již od letošního března. Některé z nich už dosáhly úrovně před minulou sklizní. Například pšenice stála v červnu minulého roku kolem 3500 korun za tunu, od sklizně její cena neustále rostla až na 5275 korun v prosinci, nyní stojí opět kolem tří a půl tisíc.

Největší zlevnění se dalo pozorovat u krmné pšenice. Zatímco před dvěma týdny stála tuna v paritě FCA, kdy dopravu hradí kupující, 4429 korun, dnes stojí téměř o tisícikorunu méně. Více než dvacetiprocentní snížení cen zaznamenali makléři burzy u pšenice také v paritě DDP, kdy dopravu hradí prodejce.

Příčinou poklesu cen obilovin je pozitivní vývoj letošní sklizně. Například jihomoravští pěstitelé letos u ječmene dosáhli průměrného výnosu 5,02 tuny na hektar. Loni zemědělci z hektaru sklidili 4,85 tun ječmene. Největší rozdíly ve výnosech z minulého a letošního roku jsou zatím u pšenice jarní. Zatímco loni jí zemědělci z hektaru sklidili 3,49 tun, letos je to 4,61 tun. „Lepší úroda než loni je také ve všech okolních státech, takže není poptávka po exportu našecho obilí. Loni rostly ceny právě kvůli velkému zájmu o české obilí v zahraničí,“ uvedl generální sekretář burzy Karel Zezula. Rozhodující při prodeji obilovin tak podle něj bude kvalita, která je mírně horší než v minulém roce.

Pozitivní zprávou je, že větší sklizeň se letos očekává i v celé EU. Unie po loňském dramatickém růstu cen obilovin pozastavila platnost nařízení, jež nutí farmáře ponechávat část půdy ladem. Čeští zemědělci tak letos zvýšili rozlohu polí s ozimým obilím o 2,3 procenta, což ve srovnání s minulým rokem představuje navíc 22 000 hektarů. Rozloha polí s ozimou řepkou se meziročně zvýšila o 7,3 procenta, tedy o 24 000 hektarů.

Plodinová burza Brno sleduje prodejní a nákupní ceny vybraných komodit pravidelně od roku 1995. Její další shromáždění se uskuteční 19. srpna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 mminutami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 1 hhodinou

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 13 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 14 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 14 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 23 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...