Bulharský antimonopolní úřad provedl razii v sídle ČEZu

Sofia/Praha/Brusel – Bulharský antimonopolní úřad provedl razie v sídlech českých energetických společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Důvodem je podezření ze vzájemné spolupráce těchto firem, která měla zabránit spotřebitelům měnit dodavatele elektřiny. ČEZ je podle své mluvčí přesvědčen, že v Bulharsku žádná pravidla hospodářské soutěže neporušuje.

Bulharská Komise pro hospodářskou soutěž, která při razii zabavovala dokumenty, se na tomto postupu dohodla s antimonopolním orgánem Evropské komise. V prohlášení uvedla, že chce zjistit, zda „podobné vystupování (tří zmíněných zahraničních) společností nebylo výsledkem koordinovaného postupu mezi konkurenty, což může být zakázaná dohoda“.

Informaci o zásahu nepřímo potvrdil i předseda bulharské Komise pro hospodářskou soutěž Petko Nikolov. Ten podle internetové stránky novinite.com státnímu rozhlasu řekl, že komise zahájila nové kroky proti dodavatelům elektrické energie.

„Zahájili jsme nový postup proti dodavatelům elektřiny, který se týká našeho podezření na koordinovanou politiku vytváření překážek s cílem bránit konečnému spotřebiteli ve změně dodavatele energie podle vlastního uvážení,“ citoval server z rozhlasového rozhovoru Nikolova.

„My jsme si naprosto jistí, že nenarušujeme žádná pravidla hospodářské soutěže, protože jednáme zcela v souladu s legislativním rámcem Bulharské republiky. (…) Nicméně antimonopolnímu úřadu v tuto chvíli poskytujeme plnou součinnost,“ sdělila mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová.

Evropská komise se omezila pouze na sdělení, že o celé akci ví. „Komise byla informována o inspekcích, které provedl bulharský antimonopolní úřad v kontextu evropské sítě pro hospodářskou soutěž (ECN),“ sdělil mluvčí komise. EK a úřady pro hospodářskou soutěž v jednotlivých členských zemích prostřednictvím sítě ECN spolupracují.

Zjištění prokuratury se dozvíme asi příští týden

Zevrubnou kontrolu českých energetických společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské firmy EVN zahájila bulharská prokuratura již koncem února. Zaměstnanci prokuratury spolu s daňovými inspektory tehdy avizovali, že výsledky prověrek budou známy v polovině března. Později ale termín odložili na 3. dubna.

ČEZ spolu s dalšími dvěma distribučními firmami čelí kritice značné části Bulharů, kteří je obviňují ze skokového zvýšení cen elektřiny. ČEZ také čelí hrozbě odebrání licence. Česká firma veškerá obvinění odmítá.

Vydáno pod