Brusel má na stole klima, ale i státy, které ho zlobí

Brusel – V Bruselu dnes začal poslední summit Evropské unie podle starých pravidel. Jednání na něm šéfuje premiér předsednické země EU, tedy Švédska. Příště už ho povede nový evropský prezident. Představitelé členských států se na něm pokusí dohodnout na dalších krocích v boji s hospodářskou krizí i globálním oteplováním. Dění v Bruselu úzce souvisí s právě probíhající kodaňskou konferencí, která řeší snižování emisí po vypršení Kjótského protokolu.

Na summitu zatím panuje shoda ohledně omezování emisí skleníkových plynů. Evropská unie se již před dvěma lety zavázala do roku 2020 emise snížit o 20 procent. Někteří si ale myslí, že je to málo a emise by měly klesnout o 30 procent. EU by potom mohla v Kodani zatlačit na USA a ostatní průmyslové země, aby se taktéž zavázaly k větším omezením.

Naopak ke shodě o penězích, které státy EU věnují rozvojovým zemím, aby také začaly snižovat emise, ještě nedošlo. Neexistuje tedy ani klíč, podle kterého by se rozhodlo, o jakou částku půjde či jak si unijní země tyto náklady rozdělí. Příspěvek by nakonec mohl být dobrovolný. Nejvyšší sumu, minimálně 7 miliard eur, požaduje Švédsko, Dánsko a Velká Británie.

V důsledku krize se ale nikomu příliš zavazovat nechce. Unie se proto zatím dohodne, kolik uvolní na následující tři roky. Na summitu nechybí ani český premiér Jan Fischer. Ani on nechce prozradit částku, kterou je Česká republika ochotná přispět. Podle diplomatických zdrojů by příspěvek neměl činit Česku žádné další náklady. Budou to prý peníze, které jsou již vyčleněné na rozvojovou pomoc.

Summit o emisích by se bez Greenpeace neobešel

Summitu se účastní i ekologičtí aktivisté, kterým se dnes povedlo dostat do přísně střeženého sídla Rady EU. 11ti členům Greenpeace se podařilo vmísit do autokolony přijíždějících národních delegací a pronikli až na červený koberec. Toho hned aktivisté využili k prezentaci svých názorů, kolem koberce totiž tradičně stojí davy novinářů.

V Bruselu se také řeší aktuální problémy ekonomické krize

Jde například o současnou zhoršenou finanční situaci Řecka. „Nejsme nový Island ani Dubaj. Jsme svrchovaný stát, který je součastí eurozóny a má velmi jasnou představu o vážné situaci, jež panuje, a který podnikne nezbytná opatření,“ uvedl sebevědomě řecký ministr financí George Papaconstantinou. Jenže Řecko se vydává na podobnou cestu jako zmíněné státy. Letos ho čeká rekordní 13procentní rozpočtový deficit. Evropská unie je odhodlaná Řecku pomoci, je ale třeba, aby předložilo jasnou strategii pro veřejné finance. Dalšími viníky jsou Španělsko a Irsko, i těm hrozí snížení ratingu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Sněmovna schválila novelu rozpočtových zákonů

Poslanecká sněmovna v pátek i přes kritiku opozice schválila novelu zákonů o veřejných rozpočtech. Vláda podle návrhu bude moci mimo jiné navyšovat výdaje na strategické stavby podle liniového zákona nad schválené výdajové rámce. Novelu ale ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Opozice navíc avizovala, že se kvůli obsahu materiálu i zařazení pevného hlasování obrátí na Ústavní soud. Zákonodárci v pátek schválili rovněž dvě sociální předlohy.
03:03Aktualizovánopřed 22 mminutami

Poslanci se věnovali chystaným změnám v superdávce

Zástupci všech poslaneckých klubů se ve čtvrtek sešli na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde jednali o změnách v superdávce. Týkat se mají například podpory samoživitelů nebo nákladů na bydlení. Ministr práce Aleš Juchelka (ANO) chce úpravy ve sněmovně prosadit do konce října.
před 7 hhodinami

Resort financí nabízí možnost nakoupit tři druhy státních dluhopisů

Ministerstvo financí od čtvrtka nabízí lidem možnost nákupu státních dluhopisů. Obligace jsou ve třech typech, a to pětiletý fixní, pětiletý protiinflační a tříměsíční, řekla ve čtvrtek na brífinku ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Lišit se budou výší výnosu. Upisovací období pro první emisi Dluhopisů Republiky potrvá do 28. června, obligace bude nutné zaplatit do 7. července. Vlastní emise bude vydána 15. července. Analytici znovuzavedení kvitují a dluhopisy označují za potenciální konkurenty spořicích účtů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Vztahy Číny s USA jsou nejdůležitější na světě, shodli se Trump a Si Ťin-pching

Setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem skončilo po zhruba dvou hodinách, následně navštívili Chrám nebes. Poté se Trump zúčastnil státní večeře. Si Ťin-pching prohlásil, že vztahy mezi Čínou a USA jsou nejdůležitějšími bilaterálními vztahy na světě. Podle čínských médií ale Si během jednání uvedl, že země se mohou dostat do střetu, pokud by Washington postupoval „chybně“ v otázce Tchaj-wanu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Milka zmenšením čokolády klamala spotřebitele, rozhodl německý soud

Německý soud rozhodl, že výrobce čokolády Milka podvedl spotřebitele a porušil zákon o hospodářské soutěži. Ve stejném obalu bylo totiž méně čokolády a podle soudu nebylo na výrobku zřetelné upozornění na změnu gramáže. Cena se na začátku loňského roku i přes nižší hmotnost zvýšila. Informoval o tom server BBC.
včera v 11:17

Vedení Fedu přebere Warsh. Provází ho podezření z podřízenosti Bílému domu

Do čela americké centrální banky Federálního rezervního systému (Fed) nastupuje Kevin Warsh, ve funkci ho potvrdil Senát USA. Jeho předchůdce Jerome Powell čelil tlaku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby snížil úrokové sazby. Někteří bankéři a investoři se obávají, že Warsh půjde na ruku Bílému domu. On sám hovoří o nové „dohodě mezi Fedem a ministerstvem financí“ nebo o snižování rozvahy centrální banky, která několikanásobně narostla po finanční krizi v roce 2008.
včera v 10:19

VideoOdpovědné hospodaření není snadné, říká Činčila. Jsme v kleštích, míní Pařil

Poslanci ve středu na mimořádné schůzi jednali o návrhu zákona, který by výrazně uvolnil pravidla rozpočtové odpovědnosti; schvalovat by ho dle Taťány Malé (ANO) mohli v pátek. „Pravidla je za mě potřeba změnit, protože se jinak nehneme z místa,“ sdělil v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Patrik Pařil (ANO). „Jsme v kleštích, které nás brzdí v tom, abychom mohli v budoucnu, nebo především v příštích letech, investovat a snažit se ekonomický růst ještě víc povznést,“ podotkl. Místopředseda téhož výboru Benjamin Činčila (KDU-ČSL) připustil, že pravidla jsou přísná, ale tak je to podle něj v pořádku. „Odpovědné hospodaření není nikdy snadné. (...) Snadné je rozvolnit pravidla a zadlužovat se do aleluja, ale to není odpovědné ani pro současnou generaci, a už vůbec ne pro ty budoucí,“ zdůraznil.
včera v 09:14

Zdravotnické rukavice či kondomy zdražují. I kvůli situaci s Íránem

Ambulantní specialisté oslovení Českou televizí zaznamenali výrazné zvýšení cen jednorázových zdravotnických rukavic. Někteří evidují také méně dodaných kusů, než si objednali. Ceny jsou podle lékařů oproti začátku roku na dvojnásobku. Potíže přiznávají také některé z dodavatelských a distribučních firem. Stav dávají lékaři i firmy do souvislosti s aktuální geopolitickou situací a nižší dostupností některých materiálů.
včera v 07:30
Načítání...