AT&T dává ruce pryč od mobilního operátora T-Mobile USA

New York - Americká telekomunikační společnost AT&T nakonec nekoupí T-Mobile USA, divizi mobilních telefonů německé skupiny Deutsche Telekom. AT&T odstoupila v pondělí večer od své nabídky, jelikož nepřekonala odpor amerických antimonopolních úřadů proti transakci za 39 miliard dolarů (761 miliard korun), která by z AT&T udělala největšího provozovatele mobilních sítí na americkém trhu.

Obě společnosti bude nutit zrušení kontroverzního plánu k hledání alternativ. AT&T bude muset nalézt jiné způsoby, jak vyřešit nedostatek mobilních frekvencí, zatímco Deutsche Telekom se musí od základů zamyslet nad tím, co udělá s americkou mobilní divizí, které se zoufale snažila zbavit.

Na nezdaru akvizice vydělá Deutsche Telekom

Současně neúspěch transakce vyvolává pochybnosti o úsudku generálního ředitele AT&T Randalla Stephensona. Plán byl považován za obtížně realizovatelný už od počátku. Nejprve s fúzí nesouhlasilo americké ministerstvo spravedlnosti, které fúzi považuje za omezení konkurence na trhu. Poté přišla Federální komise pro komunikaci s tím, že akvizice nesplňuje standardy nutné pro schválení. AT&T ale prosazení plánu věřila natolik, že nabídla německému partnerovi v případě nezdaru rekordně vysoké odstupné. Firma tak bude muset jen za toto čtvrtletí vyplatit čtyři miliardy dolarů Deutsche Telekomu.

Žalobu proti plánu převzetí podalo americké ministerstvo spravedlnosti v srpnu k federálnímu soudu, protože podle jeho názoru by transakce omezila konkurenci, a zvýšila tím ceny na trhu. AT&T však až do listopadu prohlašovala, že hodlá transakci prosadit u soudů. „V tom se rozhodně přepočítali,“ prohlásil pro agenturu Reuters analytik firmy Pacific Crest Securities Steve Clement.

2 minuty
Reportáž Lucie Müllerové
Zdroj: ČT24

AT&T, nyní americká dvojka mezi mobilními operátory, se dohodla na převzetí T-Mobile USA s Deutsche Telekom letos v březnu. Proti spojení vystupoval hlavně menší konkurent Sprint Nextel a některé skupiny ochránců spotřebitelů. Transakce by mohla ohrozit budoucnost Sprintu a způsobit vznik duopolu. AT&T/T-Mobile a nynější mobilní jednička Verizon Wireless by totiž po ní měly na americkém trhu 80procentní podíl.

Thomas Wehmeier, Informa Telecoms & Media:

„Nestává se často, že odejdete se 4 miliardami dolarů v kapse a přesto máte pocit, že jste dostali málo.“

Ani rekordní odstupné, které Deustche Telekom dostane, nezacelí ránu způsobenou nezdarem transakce, kterou šéf firmy René Obermann označil za „téměř splněný sen“. Deutsche Telekom teď bude muset buď investovat do T-Mobile USA další miliardy dolarů, nebo najít jiný způsob, jak odejít z trhu, na němž nemá dostatečnou sílu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
před 11 hhodinami

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
22. 7. 2025Aktualizováno22. 7. 2025

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
22. 7. 2025

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
22. 7. 2025

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
22. 7. 2025Aktualizováno22. 7. 2025

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
22. 7. 2025

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
21. 7. 2025
Načítání...