Arabské země se chtějí zbavit dolaru v obchodu s ropou

Londýn - Ropné země Arabského poloostrova vedou tajná jednání s Ruskem, Čínou, Japonskem a Francií o nahrazení dolaru v obchodu s ropou košem měn obsahujícím japonský jen, čínský yüan, euro, zlato a novou doposud nedefinovanou měnu čtyř arabských zemí - Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu a Kataru. Zprávu o probíhajících jednáních uveřejnil na svých webových stránkách britský list The Independent s odvoláním na nejmenované zdroje z Perského zálivu a čínské bankovní kruhy v Hongkongu.

K jednání o nahrazení dolaru košem měn se údajně sešli ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí Arabského poloostrova, Ruska, Číny, Japonska a Francie. Ze strany Číny a Ruska se podobné tlaky na oslabení role dolaru objevily již v minulosti, Japonsko a arabské státy však doposud byly vůči dolaru loajální.

Přechod od dolaru ke koši měn by však nebyl bez rizika. „Bilaterální hádky a střety jsou nevyhnutelné. Musíme zůstat obezřetní vůči válkám o energetické zájmy a bezpečnost na Blízkém východě,“ varoval bývalý čínský velvyslanec na Blízkém východě Sun Pi-kan.

Podle odborníků však není pravděpodobné, že by se podobný přesun odehrál v dohledné době. Sami spiklenci počítají s horizontem devíti let. „Nemyslím si, že z takovýchto diskusí vzejdou nějaké příliš konkrétní kroky, protože i v situaci, kdy je dolar slabý, to neznamená, že komodity jsou podhodnoceny. Naopak když dolar slábne, ceny komodit mají tendenci růst v poměru k tomu více,“ míní komoditní analytik Commonwealth Bank of Australia David Moore.

Otázka převedení ropného obchodu z dolaru na jiné měny se v posledních letech nadnášela častěji. Írán už před několika lety začal vypořádávat většinu svého ropného vývozu v euru a dalších měnách, cenu ropy však stále stanovuje v dolarech.

„Vypadá to, že to bude velmi dlouhodobá věc, kde bude nutné překonat několik překážek,“ řekl Jonathan Cavenagh z australské společnosti Westpac. Vedle silných politických vazeb mezi arabskými ropnými vývozci a USA jde například o slabou konvertibilitu arabských měn a nepružnost čínského yüanu. Podle analytiků může být překážkou plánu také dopad na Evropu, kde jsou vývozci velmi citliví na kurzové změny.

Zpráva o tajných jednáních se ovšem i tak neobešla bez vlivu na kurz dolaru. V reakci na ni klesla americká měna vůči jenu o 0,5 procenta a vůči euru ztratila 0,3 procenta. Ceny ropy na zprávu nijak výrazně nereagovaly.

Americké dolary
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 mminutami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 1 hhodinou

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 13 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 14 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 14 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 23 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...