Americká vláda pomůže i malým bankám

Washington - Americká vláda prezidenta Baracka Obamy plánuje zahrnout do programu stabilizace finančního systému (TARP) také malé banky s majetkem nižším než 500 milionů dolarů (9,8 miliardy Kč). Podle ministra financí Timothyho Geithnera se však na menší bankovní subjekty dostane až ve chvíli, kdy větší banky splatí vládě alespoň část peněz, které již získaly.

Timothy Geithner dnes také uvedl, že finanční systém se začal uzdravovat, protože se obavy ze systémových rizik snížily a celkové úvěrové podmínky se začaly zlepšovat. Zřejmě tomu napomohly i výsledky tzv. zátěžových testů amerických bank, které minulý týden kvantifikovaly rizika. Výsledky ukázaly, že deset z 19 největších amerických bank potřebuje dodatečný kapitál ve výši 74,6 miliardy dolarů (1,5 bilionu korun).

Cílem programu TARP, který má k dispozici 700 miliard dolarů (13,8 bilionu Kč), je poskytnout finančním společnostem kapitál, který podpoří úvěrování a zlepší stav ekonomiky. Bank of America z něj odčerpala 45 miliard dolarů, U.S. Bancorp 6,6 miliardy, BB&T 3,1 a Bank of New York Mellon 3 miliardy dolarů. Banky si ovšem podle agentury Reuters nyní stěžují, že program TARP na ně uvaluje značné restrikce, může tak být do budoucna spíše břemenem.

Ministr Geithner dále plánuje navrhnout již brzy nový zákon na vytvoření fondu systémových rizik. Do fondu by přispívaly velké finanční instituce a jeho cílem by bylo pokrýt ztráty z případného krachu těchto firem.