Agrární komora vidí v nižších výkupních cenách mléka ohrožení pro české krávy

Praha - Nízké ceny mléka podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby ohrožují tuzemský chov skotu a tím i soběstačnost Česka v produkci mléka. Stavy skotu od roku 1989 klesly o více než polovinu a nízké ceny mléka by podle AK snižování počtu skotu urychlily. Největší tuzemská mlékárna Madeta v pondělí oznámila, že sníží výkupní cenu mléka. Zemědělcům z družstva Jih zaplatí za červenec 7,80 koruny za litr, což je zhruba 70 haléřů méně oproti červnu.

Zástupci Agrární komory dnes s odvoláním na údaje Českého statistického úřadu uvedli, že zatímco v roce 1989 bylo v Česku chováno 3,481 milionu kusů skotu, tak loni již jen 1,391 milionu. Z toho počet krav se snížil z 1,248 milionu v roce 1989 na loňských 565 tisíc. „Pokud se prosadí tak radikální snížení nákupní ceny mléka za současného růstu všech nákladů, tak dojde k dalšími snížení stavu skotu,“ řekl dnes novinářům Veleba.

Agrární komora tak vynesla argument pro podporu nespokojených zemědělců. Zástupci Komory dnes s odvoláním na údaje Českého statistického úřadu přidali, že zatímco v roce 1989 bylo v Česku chováno 3,481 milionu kusů skotu, tak loni již jen 1,391 milionu. Z toho počet krav se snížil z 1,248 milionu v roce 1989 na loňských 565 tisíc. „Pokud se prosadí tak radikální snížení nákupní ceny mléka za současného růstu všech nákladů, tak dojde k dalšímu snížení stavu skotu,“ řekl dnes novinářům Veleba.

Veleba navíc upozornil, že v ČR výrazně klesl počet držitelů licencí na produkci mléka. Zatímco při zavedení mléčných kvót v roce 2002 mělo licenci na produkci mléka 3 603 tuzemských chovatelů, tak letos v dubnu jich bylo více jak o tisícovku méně.

„Jde o taktické vyjednávání o cenu z obou stran, vždy v polovině roku se rekapituluje a debatuje o nových pozicích do dalšího půlroku,“ myslí si předseda sněmovního zemědělského výboru Jiří Papež (ODS).

„Stát nemůže do vzájemných vztahů zemědělců a mlékáren vůbec vstupovat, může jen tlumočit, nebo být prostředníkem,“ dodal.

Vydáno pod